Adil Kullanım Kotası nihayet tarih oluyor!

Yaşam

Nihayet! Türkiye’nin başına bela uygulamalar listesi yapacak olsak ilk üçe yazacağımız Adil Kullanım Kotası (AKK veya Adil Kullanım Noktası), 31 Aralık 2018’de yürürlükten kaldırılıyor.

Dünyanın geri kalanı internet dendiğinde üç haneli hızlardan, buzdolaplarını ve kahve makinelerini internete bağlayıp birbirleriyle konuşturmaktan bahsederken; Türkiye’de internet dendiğinde akla gelen yegane şeyler ‘sınırsız’ diye satılan internet paketlerinin aslında kotalı olması, sansür ve yavaş hızlar oluyor. Neyse ki bunlardan birisi tarih olmak üzere.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), belli bir veri tüketiminden sonra hızın otomatikman servis sağlayıcısı tarafından düşürülmesini sağlayan Adil Kullanım Kotası uygulamasının kademeli olarak azaltılarak bitirileceğini açıkladı.

İlk etapta, gece 02:00 ile 08:00 zaman dilimi arasındaki veri kullanımı Adil Kullanım Kotası uygulamasına dahil edilmeyecek. Kullanıcılar büyük veri tüketimlerini bu zaman diliminde yapmaya teşvik edilecekken; yoğun kullanımın söz konusu olduğu gün saatlerinde ise servis sağlayıcılarına ise baş etmeleri gereken daha az yük sağlanması hedeflenecek.

BTK, uygulama kalkana kadar internet servis sağlayıcılarına ‘limitsiz’ ve ‘sınırsız’ gibi ifadeler kullanarak sattıkları internet paketlerinde Adil Kullanım Kotası’ndan bahsetme ve kotanın yüzde 80’i ile yüzde 100’ü kullanıldığında kullanıcıları bilgilendirme zorunluluğu getiriyor.

İnternet servis sağlayıcılarına gerekli altyapı yatırımlarını yapmaları için üç yıl süre tanındı ve 2019 yılına gelindiğinde sattıkları hiçbir kotayla kısıtlanmayan internet paketlerinden oluşacak veri yükünü başarıyla kaldırmaları istendi.

BTK ayrıca Adil Kullanım Kotası’na dair kamuoyundan görüş alıyor. Konuya dair görüşlerinizi ve fikirlerinizi buradan kuruma iletebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.