Kapat

Akıllı dövmeler alkol testi yapıyor, akıllı telefonunuzu kontrol ediyor

Anasayfa
Yenilikçiler Akıllı dövmeler alkol testi yapıyor, akıllı telefonunuzu kontrol ediyor

Her şeyin akıllandığı günümüzde eskiden öylece duran ‘nesnelerin’ bile artık yapay bir zekası ve birbirleriyle iletişim kurma yeteneği var. Dolayısıyla bugünün şartlarında ”akıllı” olan şeyler bizi pek şaşırtmıyor. Fakat basit bir geçici dövmenin bile akıllı hale geldiğini görmek gerçekten etkileyici.

Günümüzde insanoğluna teknolojide seviye atlatabilecek konulardan biri de esnek elektrik devreleri. Adeta bir denizanası gibi şekilden şekile girebilen ama elektriksel fonksiyonlarını kaybetmeyen devreler çok daha farklı cihazların, robotların üretilmesine olanak sağlayabilecek. Bu konuda araştırmalar laboratuvar ortamında süredursun bazı ilkel örnekleri görmek mümkün. Örneğin üzerinde devreler barındıran geçici dövmeler gibi.

Microsoft ve MIT’nin ortaklaşa geliştirdiği, duyurusu yeni yapılan akıllı dövme ”DuoSkin” insan derisini birçok farklı şekilde kullanabilmeyi mümkün kılıyor. Farklı devre tasarımlarını mümkün kılan sistem bir touchpad, bir sağlık takip cihazı ya da bir nfc cihazını teninize geçici devre olarak yapıştırabilmenizi sağlıyor. Genellikle kısa süreli kullanımlar için tasarlanan dövme, yapıştırıldığı gibi kolay bir şekilde teninizden ayrılabiliyor.

Elbette sadece fonksiyonellik değil. Modaya uygun kullanımlar da görmek mümkün. Bu dövmelerin bazıları parlak ledler ya da ten ısınız değiştiğinde renk değiştiren tasarımlara da sahip olabiliyor.

Bir başka dikkat çekici kullanım alanı ise University of California San Diego’daki bilim insanları geliştirmiş. Bu dövme insan tenine uygulandığında hemen insan terindeki kimyasallar sayesinde elektriksel işlev görmeye başlıyor ve kişinin vücudundaki alkol oranını ölçüyor. Bu ölçümü de basit bir verici sayesinde kişinin akıllı telefonuna iletiyor. Yapılan açıklamaya göre dövme kan alımıyla ölçüm kadar başarılı olmasa da en az üfleme ile ölçüm kadar başarılı. Dolayısıyla trafik kontrollerinde üfleme cihazlarının yerini alması mümkün. Zira bu dövme de kısa sürede derinizin üzerinden çıkabiliyor.

Peki ne zaman bu dövmelerden yaptırabileceksiniz? 

İki dövmenin de henüz pazara hazır, gerçek bir ürüne dönüşmesi yönünde adımlar atılmış değil. Çalışmalar henüz laboratuvar aşamasında olsa da çeşitli sempozyumlarda boy göstermeye başlıyorlar. Bundan sonra gerçek bir ürüne dönüşmeleri için bu ürünlere inanıp onları gerçek pazara hazırlamak için para harcamaya gönüllü yatırımcılara ve elbette regülasyonlara uygun son ürünlere ihtiyaç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.