Apple’ın İyi Çalışanlar için duyurduğu 6 yenilik

Trend Kontrol

Apple her yıl yaptığı gibi bu yıl da sonbaharın başlarında bizlere önemli duyurular yaptı. Elbette en dikkat çekici yeniliklerin başında iPhone 7 ve Apple Watch Series 2 geliyor. Olumlu ya da olumsuz onları konuşmaya önümüzdeki birkaç ay daha devam edeceğiz. Ancak biz İyi Çalışanlar Ülkesi olarak bu yazıda sizlere teknik özelliklerden bahsetmeyeceğiz; Apple daha iyi çalışmamız için bizlere neler sunacak, bunları paylaşacağız.

siri_mac

  • Mac OS Sierra 20 Eylül’de geliyor

Apple’ın bilgisayarlara yönelik yeni işletim sistemi Mac OS Sierra yaz ayları başında duyurulmuştu. Şimdi final sürümüyle kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Önceki sürümlerde olduğu bu güncelleme de ücretsiz olacak. Kullanıcılara sunacağı en büyük yenilik ise Siri’nin bilgisayarlara geliyor olması. Artık bazı işlemleri yapmak, bazı dosyalara ulaşmak için Siri ile sesli iletişim kurmanız yetecek. Belki birkaç havalı sunum tekniği geliştirmeniz mümkün olabilir. Ayrıca iPhone, iPad ve Mac’ler arasında veri eşitlemeyi iyileştirecek yeni Contiunity özellikleri de geliyor.

iOS10

  • iOS 10 ve Watch OS 3 13 Eylül’de geliyor

Mac OS Sierra birlikte duyurulan iOS 10 ve Watch OS 3 biraz daha erken, 13 Eylül’de bizlerle olacak. iOS 10’un en dikkat çekici yeniliklerinin başında yeni kilit ekranı ve bildirim menüsü tasarımı geliyor. Bu konudaki değişimi net biçimde hissedeceğiz. Ayrıca Siri de artık maillerinizi sesli biçimde okuyabilecek kadar yetenekli hale geliyor. Bunun dışında uzun vadede Siri ve iMessage’un üçüncü parti geliştiricilere de açılıyor olması uygulamaların da daha yetenekli olmasını sağlayacak.

iwork

  • iWork dosyaları artık online olarak grup çalışması yapmak mümkün olacak

Yeni güncelleme ile birlikte iWork yazılımları online olarak ortak dosya üzerinde çalışmayı mümkün kılacak. Böylece bir Pages dokümanı üzerinde, birkaç farklı kullanıcı aynı anda gerçek zamanlı çalışma yapabilecek. Üstelik Mac, iPhone, iPad cihazlarının hepsinden. Elbette benzer özelliklerin daha önce Google Docs ve Microsoft Office yazılımlarına da gelmişti.

  • iPhone 7 nihayet 32GB’tan başlayan depolama seçenekleriyle geliyor

Şimdiye kadar iPhone modellerinde en ucuz modeli 16GB depolama seçeneğiyle sunan Apple, bu yıldan itibaren aynı başlangıç fiyatıyla 32GB’lık iPhone 7 satacak. Böylece artık iPhone’unuzda depolama sorunu yaşamayacağınızı tahmin ediyoruz. Yetmez diyorsanız seçenekleri 256GB’a kadar çıkıyor.

iPhone7_kamera

  • iPhone Plus çift kamerayla geliyor

Apple kamera konusuna büyük önem veriyor. iPhone 7 Plus’ta da bu konuda önemli bir aşamaya geliniyor. Çift kameraya sahip olan iPhone 7 Plus hem yeni geliştirilen sensör hem de f1.8 diyaframa sahip lens sayesinde düşük ışık koşullarında daha iyi sonuçlar verebilir. Ayrıca iki lensten biri klasik iPhone açısı olan 28mm ile çekim yaparken diğer 2x zum hali olan 60mm ile çekim yapıyor. Böylece gerektiğinde 2x optik zum ile kayıpsız yakınlaştırma yapmak mümkün oluyor.

  • Pokemon Go Apple Watch’a, Super Mario iPhone’a geliyor

Bu işverenler için ne kadar iyi bir haber bilemiyoruz ama Pokemon Go yakında Apple Watch üzerinden de oynanabilecek. Ayrıca Nintendo’nun efsane oyunu Super Mario da yakında iPhone sahipleri için yayımlanacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.