Valiziniz artık sizi uçağınıza yetiştirebilir!

Yenilikçiler

Teknolojinin bizi akıllı valizlerin bir adım ötesine taşımasının zamanı gelmişti! Modobag isimli bu valiz sadece akıllı değil aynı zamanda motorlu. Dolayısıyla uçağınıza yetişmeye çalışırken siz onu değil, o sizi taşıyabiliyor.

Uzun seyahatlerde yol arkadaşımız haline gelen valizlere ekstra özellikler eklenmesi görülmedik bir durum değil. Artık üzerinde usb şarj girişleri, laptop standı olan valizler görmeye alışkınız. Buna rağmen Modobag gerçekten çok şaşırtıcı bir ürün. Öyle ki insan ilk gördüğünde ‘bu bir şaka mı’ diye düşünmeden edemiyor. Ancak aşağıdaki gif’te gördüklerinizin hepsi gerçek.

10DYah9ROpza3C

Modobag, Indiegogo‘da topluluk fonlama yöntemiyle yatırım arayan bir akıllı valiz. Onu benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise binilebilir olması. Yani yorulduğunuzda ya da gideceğiniz yere çabuk varmanız gerektiğinde saniyeler içerisinde valinizi bir elektrikli scooter’a dönüştürebiliyorsunuz. Saatte 12km hıza ulaşabileceği için ortalama yürüme hızından da 3 kat daha hızlı.

Modobag’in kalbinde 150 watt gücünde bir elektrikli motor bulunuyor. Bu motor açılabilir bir gidon yardımıyla yönetiliyor. Ayaklarınızı yerleştirmeniz için de açılabilir ayaklıkları mevcut. Yaklaşık 15 dakika içerisinde %80 şarja ulaşabildiği belirtilen valizin tek şarjla kat edebildiği mesafenin de 10 km civarında olduğu söyleniyor.

Bunun yanında diğer akıllı valizlerde de görebileceğiniz usb şarj çıkışları ve valinizinin yerini cep telefonundan tespit etmenizi sağlayabilecek GPS gibi özellikleri mevcut.

Indiegogo üzerindeki hedefini şimdiden aşan Modobag, ilk teslimatlarını Ocak 2017’de yapmayı planlıyor. Ürün piyasaya çıktığında satış fiyatı 1000 dolar olacak. Elbette bu yüksek bir fiyat fakat birçok akıllı hatta akıllı olmayan valizin bile bu fiyatlara yaklaşabildiğini biliyoruz. Dolayısıyla fiyatı aşırı yüksek sayılmaz.

Valizin problemlerinden biri ağırlığı; tek başına 9 kilogram çektiği için onu taşımak yerine binmeniz daha mantıklı. Bu ağırlığa içerisine koyacağınız şeylerin ağırlığı dahil değil. Fakat en azından 110 kiloluk bir insanı taşıyabiliyor. İkinci problem ise güvenlik. Havalimanlarında bu çantayla x-ray cihazlarından geçmek birçok enteresan tecrübe yaşamanıza sebep olabilir. Ancak Modobag ekibi valizin taşımacılık kurallarına uygun olarak üretildiğini belirtiyor.

Bir başka problem ise valizin altındaki motor ve çeşitli aksamlar sebebiyle içindeki alanın daralması. 32 litrelik bir taşıma alanı mevcut. Bu kapasite uzun seyahatler biraz düşük kalabilir.

Çok yüksek satış adetlerine ulaşacak bir ürün olmayabilir. Yine de aşağıdaki fikirden daha iyi olduğu kesin…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.