Beşinci Ulaşım Şekli: Hiperdöngü

Girişimcilik

Sürücüsüz otonom araçlar, hidrojen yakıtıyla çalışan trenler derken ulaşım alanında müthiş inovasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bunlardan en heyecan vericilerinden bir diğeri ise hiperdöngü (hyperloop).

Günümüzün en popüler dahi girişimcilerinden Elon Musk’ın hayal ettiği hiperdöngü konsepti, insanların ve kargoların hızlıca bir yerden ötekine gitmesini sağlayacak yeni bir ulaşım yolu.

Saatte 800 km hıza ulaşabilen yüksek hızlı trenlerin, onlara özel tasarlanmış tüp rotalar içerisinde seyahat etmesi üzerine kurgulanan hiperdöngü, şu an birkaç girişim tarafından hayata geçirilmeye çalışıyor. Bu alanda en öne çıkanı ise Dubai Work Group’tan 50 milyon dolar yatırım alan Hyperloop One (H1).

Önümüzdeki yıl ilk hiperdöngü trenlerini test etmek isteyen H1, dünyanın ilk ticari hiperdöngü rotasını ise Dubai ile Abu Dhabi arasında inşa edeceğini açıkladı. 160 kilometrelik bu mesafe, hiperdöngü trenleri ile yalnızca 12 dakikada kat edilebilecek.

Hiperdöngünün ulaşıma getirdiği tek yeniliğin yüksek hızlı trenlerden ibaret olmadığını belirtmek gerek. Yolcular önce onlara özel yolculuk kapsüllerine, oradan da kendileriyle aynı zamanda aynı yerde olmak isteyen diğer insanların kapsülleri ile birlikte yüksek hızlı trenlere bindiriliyor. H1’in tanıttığı Yolcu Kargo isimli sistem ise yolcuların kapsüllerinden hiç çıkmadan terminalden gitmek istedikleri konumlara götürecek.

Günümüz şartlarında ortalama 2 saat süren Dubai-Abu Dabi arasını 12 dakikaya düşürecek olan hiperdöngü, uçakla ortalama 65 dakika süren Dubai-Riyadh arasını 48 dakikaya, seyahat süresi ortalama 1 saat süren Dubai-Doha arasını ise 23 dakikaya indirecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.