Bilim insanları daha az yağlı bir çikolata üretti

Yaşam

Çikolata birçoğumuzun diyet bozduran tutkusu, mutsuzluk anında acil durum çekici, krizleriyle yoklayan sevdasıdır. Onun yerine ne koymaya çalışırsak çalışalım, bir kutu Nutella bizi yoldan çıkarıp eski sevdamızın peşinden koşmamıza sebep olabilir. Dolayısıyla ütopyamız çikolatan sonsuz haz alırken hiç kalori almadığımız bir dünya…

Henüz bu ütopyadan çok uzağız fakat bilim insanları en azından biraz daha az kaloriye sahip bir çikolata üretmek için çalışmaya devam ediyor. Philadelphia Temple Üniversitesi’nden bilim insanları, geliştirdikleri bir yöntem sayesinde çikolatanın üretimi adaha az yağ kullanılmasını sağlıyor. Düşüş çok dramatik değil; en az 40 olması gereken değeri %30 seviyesine düşürmüşler. Ancak bu düşüş bile hem kalori hem de yağ tüketimini azaltması açısından değerli.

nutella

Çikolatanın içeriğindeki yağ oranı aslında lezzetiyle ilgili değil. Üreticiler, üretim esnasında çikolatanın sıvı kalmasını sağlamak için en az %40 oranında yağ içermesini sağlıyor. Eğer çikolatanın çıktısı da daha sıvı yani krem çikolata şeklinde olacaksa yağ oranı biraz daha artabiliyor. Kakaonun kendi yağının yanı sıra bazı durumlarda ekstra bitkisel yağlar da eklenebiliyor.

Yeni geliştirilen yöntem ise çikolatayı sıvı halde tutmak için elektrik akımı uygulanmasına dayanıyor. Elektroreoloji adı verilen etkiden faydalanan yöntem çikolata moleküllerini etkileyerek birbirlerinden uzaklaşmasını sağlıyor ve böylece çikolata daha sıvı hale geliyor.

Bu yöntemin etkileri bilimsel yayınlarda ilgi görüyor. Üstelik tümüyle akademisyenlerin dünyasında konuşulan bir uygulama da değil. Dünyaca ünlü bir üretici olan Mars, araştırmalara bir miktar yatırım desteği sağlamış. Dolayısıyla sonuçlar için yıllarca beklemeye gerek kalmayacak gibi görünüyor.

cikolata

Önemli olan nokta üreticilerin gerçekten bu yöntemi seri üretimde kullanıp kullanmayacakları. İlk yorumlara göre çikolatanın tadında çok dramatik bir değişiklik yaşanmadığı gibi bazı kişiler az yağlı çikolatanın daha lezzetli olduğunu düşünüyor. ”Az yağlı, sağlıklı çikolata” da çok güçlü bir pazarlama aracı olabilir. Dolayısıyla yakında ütopik hayallerimize bir adım daha yaklaşabiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.