Drone’lar; bir diğer deyişle pervaneli akıllı telefonlar

Trend Kontrol

Drone’lar birkaç yıl öncesine kadar yetişkinlerin pahalı oyuncaklarıyken, artık daha ulaşılabilir fiyatlardan satılıyor ve gelecekte daha büyük rol oynayacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Asıl soru ise nasıl bir rol üstlenecekleri.

Küçük drone’lar gün geçtikçe yeni kabiliyetler kazanıyorlar ve otonomlaşıyorlar. Bu gelişimin, yakın gelecekte girişimler için yeni iş fırsatları doğuracağı düşünülüyor.

3D Robotics CEO’su Chris Anderson’a göre, drone’lar ‘pilotsuz uçaklara’ değil, ‘pervaneli akıllı telefonlara’ evrilmeye başladı. Anderson, 3DR’in birçok yapay zeka uzmanını işe aldığını ve otonom uçuş teknolojisini geliştirmek için büyük AR-GE yatırımlarını yaptığını belirtti.

İlk drone’ların kabiliyetleri, onları kumanda eden pilotlarının yetenekleri ile sınırlıydı. Bugün ise drone’lar basit otonom uçuş görevlerini gerçekleştirebiliyor fakat iş engelleri aşmaya geldiğinde hâlâ başarısızlar. Çoğu drone GPS noktalarını takip edebilme yeteneğine sahip ve engelleri algılayabiliyor. Buna rağmen kumanda eden operatör duvara toslayacağı bir komut verdiğinde bunu gerçekleştirip havaya uçmaktan çekinmiyor. Üstelik duvar veya ağaç gibi engelleri aşmak, elektrik kablolarına takılmamaktan daha kolay. Gelgelelim henüz duvar ve ağaç gibi sabit engeller dahi otomatik aşılamıyor. Bugün drone sektörü için en büyük teknik zorluk engellerin aşılabilmesini sağlayabilmek.

Drone’lar ‘pervaneli akıllı telefonlara’ evrildiklerinde, nesnelerin interneti akımının bir parçası olacaklar ve diğer cihazlarla iletişebilecekler. Bu cihazlar arasında diğer drone’lar ve hatta uçaklar da olacak. Drone’ların daha otonom olmasını ve yeni alanlarda kullanılmasını istiyorsak, bu yeteneği ve akıllı engel aşma sistemini gerçekleştirmek şart.

Drone’lar havadayken operatörlerine daha az yönetim sorumluluğu yüklediklerinde, bizler de duvara toslamamak veya elektrik kablolarına dalmamak yerine uçuştan elde edeceğimiz verilere odaklanabileceğiz.

Yakınsama oyunu

Anderson ve sektörün birçok ileri geleni, bugünün drone endüstrisini, web’in ilk dönemlerine benzetti. Bunun anlamı, şimdiden drone teknolojisini, halihazırda mevcut olan teknolojiler ile nasıl birleştirileceği düşünülüyor. Web devrimi de başarısını bu kombinasyonlara borçlu. Örneğin: ‘Web+Bankacılık=Dijital Bankacılık’ gibi.

Drone’lar günümüzde birkaç farklı alanda kullanılıyor. Yarışlar gibi hobi amaçlı kullanımların yanı sıra hassas tarım, haritacılık, yayıncılık ve Amazon’un paket servisinin örnek teşkil ettiği teslimat gibi alanlarda drone’lara sıkça rastlıyoruz.

Bugün drone’ların kullanıldığı alanlar, bir ağaçtan sarkan meyvelerden yalnızca ulaşabildiklerimiz. En ilginç fikirler ise henüz ulaşamadıklarımızda saklı.

Regülasyonların bölgesel değişiklikler göstermesi, drone’lar ve kullanım alanlarında belirsizliklere sebep oluyor. Fakat bu durum, drone endüstrisine yatırımın önünü kesmiyor. Buna kanıt olarak Intel’in Yuneec yatırımı ve drone teknolojilerine yapılan yatırımların artışı gösterilebilir. Her ne kadar bu yatırımların büyük bir bölümü donanıma yapılsa da, drone endüstrisinde yazılım alanında da ilerlemeler kaydediliyor. Airware ve Skyward gibi girişimler, uçuşların planlanması, yönetilmesi ve regülasyonlara uyulması gibi görevleri üstlenerek endüstrinin büyümesine katkıda bulunuyor.

Drone endüstrisinin oyuncuları aynı anlayışı paylaşıyor. Şu an birçok firma, ‘Drone+X’ senaryosunu mümkün kılacak ve olası devrimi başlatacak altyapılar geliştirmekle meşgul.

Drone’ların topladığı verilerin analiz edilmesi ihtiyacı endüstriye ‘büyük veri’ alanında derinlik kazandıracak. Yakın gelecekte, drone’lara özel büyük veri çözümleri göreceğiz.

Şu an drone’ların ne olacağını söylemek güç. Gerçek potansiyellerine ulaşıp ulaşamayacaklarını görmek için, önce onları içerisinde bulundukları ortama duyarlı hale getirmek ve büyük veri araçlarıyla donatmak gerekecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.