Fransa ‘çevrimdışı olabilme hakkı’ yasasını yürürlüğe koydu

Yaşam

Fransa’da 1 Ocak 2017 itibariyle ‘çevrimdışı olabilme hakkı’ yasası yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre çalışanlar, iş saatleri dışında e-postlarını ya da şirket yazışmalarını kontrol etmek zorunda olmayacaklar. Ancak yasa farklı tepkiler alırken bazıları bunu uygulamanın ve kontrol etmenin pek mümkün olamayacağı yönünde.

Teknolojinin nimetlerinden iş dünyasında yoğun biçimde faydalanıyoruz. Yeteneklerini artıran akıllı telefonlar, sayısı artan mesajlaşma uygulamaları, online iş bölümü listeleri, bulut dokümanlar derken artık telekonferans yapabilen otomobillerin bile olduğu bir dönemdeyiz. Bu teknolojik yenilikler verimliliği artırıyor, ofis dışında ya da farklı bir ülkede olduğumuz anlarda bile çalışabilmemize olanak sağlıyor.

Ancak zaman içerisinde teknolojinin bazı yan etkileri de görülüyor. Bunun en canlı örnekleri iş ve özel hayatı birbirinden ayırmanın zorlaşması ve ‘burnout’ durumu. Birçoğumuz özel ve kişisel hayatımızda aynı cihazları kullandığımız için, özellikle evde ya da tatilde akıllı telefonumuzu kullanırken kendimizi bir anda iş stresinin içerisinde bulabiliyoruz.

Elbette kafasını suyun üzerinde tutmaya çalışan bir girişim iseniz, akşamları çalışmak ve fazlasıyla çabalamak bir zorunluluk haline geliyor. En azından düzlüğe çıkana kadar. Fakat bazı şirketler de yoğun tempo ve 7/24 iş düzeniyle profesyonel çalışanları çok ciddi şekilde zorlayabiliyor. Durum böyle olunca da verimlilik düşmeye ve çok çalışma saatinden az sonuç elde edilmeye başlanıyor.

Fransa bu sorunla başa çıkabilmek için bir adım attı ve 1 Ocak 2017’de ”çevrimdışı olabilme hakkı” getiren yasayı yürürlüğe soktu. Yasa neler getiriyor diye baktığımızda aslında çok ciddi yaptırımları olan, çok sert çizgilerle belirlenmiş bir yasa olmadığını görüyoruz. Öncelikle çalışanları korumak için tasarlananan bölümler var ve en dikkat çekici bölümlerin başında kişiye iş saatleri dışında e-postalarını kontrol etmeme hakkı tanıyor olması. Yasa, işverenlere e-posta göndermeyi tümüyle yasaklamıyor. Bunu şirketler ve çalışanları arasındaki anlaşmalara bırakıyor. Ancak bir çalışan iş saatleri dışında e-postalarını kontrol etmeme ve yanıt vermeme hakkına sahip olacak ve bu konuda bir problem yaşandığında sorumlu tutulamayacak.

Ancak yasa şirketlerin haklarını da göz ardı etmiyor. E-posta konusunda sert sınırlar çizmeyen yasa, işçi ve işveren arasında bir anlaşma yapılmasını öngörüyor. Yani işçi ve işveren özel hayat ve iş saatleri konusunda kendi modelini oluşturabilecek. Eğer anlaşma olmaz ise çalışanlar mesai konusunda ayrıcalık talep edebilecek. Bu konuda şirketler için bir yaptırım öngörülmese de bir dava söz konusu olduğunda işçinin elinin güçlü olacağını öngörebiliriz.

Bu yasanın en azından olumlu yönde bir adım olduğunu düşünenler de var, bu konunun hiçbir zaman kontrol altına alınamayacağını düşünenler de. Kişilerin akıllı telefon kullanımının hiçbir zaman kontrol edilemeyeceğini düşünenler, akıllı telefonların yarattığı problemlerin de sadece e-postaların engellenmesiyle ortadan kaldırılamayacağını söylüyor.

Bazıları ise uluslararası şirketlerin bu yasaya uyamayacağını düşünüyor. Fakat şimdiden Fransa ve Almanya’da bazı şirketler acil durumlar dışında mesai saati haricinde iş iletişimini sınırlayan bazı uygulamaları yürütüyor. Bazıları yazılı olmayan kurallarla mesai dışı e-posta sayısını azaltırken bazıları da otomatik yazılımlarla mesai dışı e-postaları siliyor.

Yasa girişimleri de korumak için bir limite sahip. Bu yasaya sadece 50 ve üzeri çalışana sahip şirketler tabi olacak. Böylece girişim seviyesindeki şirketlere de serbestlik tanınmış oluyor.

Peki siz bu yasa hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce mesai saati dışında e-posta tümüyle yasaklanmalı mı?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.