Hedef kitleniz Instagram’da sizi bekliyor

Büyüt, BYB!

Instagram sadece kullanıcıların anlarını paylaştığı fotoğraflardan oluşan bir sosyal ağ olarak başladığı yolculuğunda şu an markaların kendini gösterdiği ve hatta doğrudan satış yaptığı bir mecraya dönüştü.

Hedef kitlenize, özellikle X ve Y jenerasyonuna en iyi şekilde ulaşabilmek için markanızı mutlaka Instagram’da konumlandırmanız gerekiyor. Bunu yaparken sadece ürün ve hizmetlerinizi anlattığınız görselleri art arda sıralamanız tabii ki size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Her şeyden önce bir Instagram stratejisine sahip olmalı ve markanıza dair estetik bir kimlik oluşturmalısınız.

Dünyadaki en büyük 100 markanın %90’ının Instagram’da olduğunu ve bu görsel üzerine işleyen sosyal ağın tüm sosyal ağlar içinde organik erişime en müsait mecra olduğunu bilmemiz gerekiyor her şeyden önce. Neden markanıza ait bir Instagram sayfanız olması gerektiği sorusuna rakamlarla cevap vermeye devam edelim.

Instagram kullanıcılarının %60’ı bir ürün ya da hizmetten Instgram üzerinden haberdar oluyor. %75’i de web sitesini ziyaret etmek, ürün araştırmak ya da Facebook’ta karşılaşmak yerine Instagram paylaşımlarını gördükten sonra harekete geçtiklerini söylüyorlar. Şunu da belirtmekte fayda var ki eMarketer Prediction’a göre 2016 ve 2020 arasında Instagram’a 26,9 milyon yeni kullanıcının katılması bekleniyor. Bu rakam diğer sosyal ağların epey üzerinde.

Markanız için Instagram’ı nasıl kullanırsınız?

  • Profil Fotoğrafı

Profiliniz kullanıcıların Instagram’da markanızla karşılaştığı ilk yer. İşte bu yüzden kullanıcılara bu kısıtlı alanda markanızı en iyi şekilde anlatmanız gerek. Instagram profilinizi optimize ederken profil fotoğrafı olarak markanızın logosunu kullanmalısınız. Eğer logo kullanmak istemiyorsanız o zaman seçeceğiniz görsel kullanıcıların zihinlerinde sizinle rahatlıkla ilişkilendirebilecekleri bir görsel olmalı.

  • Etkili bir açıklama

Tek satırlık sıkıcı bir açıklama markanız hakkında kullanıcılara hiçbir şey ifade etmeyecektir. Burada kullandığınız emojilerle ve kuracağınız cümlelerle marka kişiliğinizi yansıtmaya odaklanmalısınız. Tabii bir de unutmamanız gereken şey web sitenize ya da markanızla ilgili bir sayfaya link vermek olmalı.

  • Devamlı ve doğru içerik

Seçeceğiniz içerikler önemli: Doğru içeriklerin nasıl olacağı konusunda sıkışıp kalıyorsanız eğer aynı hedef kitleye sahip olduğunuzu düşündüğünüz başarılı rakiplerinizin instagram hesaplarını analiz edin. Bu size bir miktar ilham verecektir. Fakat kendi markanıza özgü bir estetik belirlemeniz ve feed’inizi ona göre kurgulamanız gerekir. Rakibin kopyası olmayı istemeyiz değil mi? Bir kullanıcı Instagram sayfanıza girdiğinde birbirinden çok farklı fotolarla, karmakarışık bir görünümle karşılaşırsa sizi takip etmeye pek istekli olmayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken görsellerin renk, stil ve içerik uyumu olmalı.

Devamlı ve sürekli paylaşım yapın: Çok sık paylaşım yaparsanız takipçilerinizin timeline’ını dolduracağınız için onları kızdırma ihtimaliniz var. Bu durumda sizi takip etmeyi bırakırlar. Eğer tam tersi çok seyrek paylaşım yaparsanız da takipçileriniz sizi takip ettiklerini hatta markanızı bile unutabilirler. Pek bu durumda hangi sıklıkta paylaşım yapmamız gerekiyor? Büyük markaları incelediğimizde paylaşım sıklıklarının ortalama olarak günde 1 paylaşımı geçmediğini görüyoruz. Siz de kendi takipçi kitlenize göre markanıza uygun bir paylaşım sıklığı belirleyebilirsiniz. Fakat gene de takipçilerinizi kızdırmamak için günde bir paylaşımı geçmemeye özen gösterin.

workinton1

  • Etiketler ile menzili genişletin

Evet buraya kadar çok doğru bir strateji izlediniz ve markanız için harika bir instagram sayfası hazırladınız. Paylaşım sıklığınız ve içerikleriniz de güzel. Fakat bir problem var: Kullanıcılar sizi nasıl bulacak? Hashtagler! Instagram bir arama motoru gibi çalışır. Kullanıcılar istedikleri etiketleri aratarak onların altında sıralanan içeriklere ulaşabilirler. Paylaşımlarınızı çok daha fazla kişiye ulaştırmak için markanızla ve hedef kitlenizle alaklı alakalı bulduğunuz etiketleri kullanmaktan çekinmeyin. Sadece popüler etiketleri değil markanızla özdeşleşecek kendi oluşturduğunuz etiketileri de kullanmaya özen gösterin. Böylece kullanıcılar sizinle alakalı bir şey paylaşmak istediklerinde onlara kullanabilecekleri bir etiket sunmuş olursunuz.

  • Analiz edin

İçeriğinizin takipçi kitlenize hitap ettiğinden ve onları harekete geçirme gücü olduğundan emin olmak için Instagram hesabınızı ve içerikelrinizi mutlaka analiz etmelisiniz. Yakın bir zamanda Instagram kurumsal hesapları devreye soktu. Hesabınızı bir şirket sayfasına çevirebilir ve böylece paylaşımlarınızla alakalı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Iconosquare gibi üçüncü parti araçları kullanmak da bir diğer yöntem.

  • Farklı stratejiler deneyin

Başarılı bir Instagram pazarlaması için en doğruya ulaşana kadar farklı stratejiler kullanmaktan çekinmeyin.


Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.