İş görüşmeleri marka değerini nasıl etkiler?

BYB!, Yürüt

Pazarlama alanında büyük tecrübeye sahip olan ve aynı alanda aktif iş arayışında bulunan Tim Hayne’in, bir iş görüşmesine dair LinkedIn’den yaptığı paylaşım binlerce kişi tarafından beğenildi, tartışıldı ve paylaşıldı.

Aslında Hayne’inki hüzünlü bir öyküydü; yeteneklerini aktif iş yaşamında kullanmak isteyen Hayne, iş başvurusunda bulunduğu firmadan olumsuz yanıt almasına rağmen, firmanın bu haberi gönderdiği bir koli şarap ile kendisine bildirmesi karşısında bir hayli değerli hissetti.

Hayne’i bu denli etkileyen 12 özel seçilmiş şaraptan oluşan hediyeden ziyade, firmanın işe alım süreçlerinde adaya gösterdiği özen ile harcadığı efor ve çabaydı. Herkesin bildiği ve Hayne’in paylaşımına yapılan yorumların da teyit ettiği üzere, işe alma süreçlerindeki titizlik ve özensizlik iş dünyasında azımsanamayacak kadar fazla.

İşe başvuran adaylardan; başvuruda bulunduğu firmayı incelemesi, özenli özgeçmiş hazırlaması, ön yazı yazması, görüşmelere katılıp emek sarf etmesi beklenirken; firmaların filmlere ve karikatürlere konu olan “biz size döneriz” kartını oynayarak dönmemesi veya tüm adaylara otomatik mesajlar göndermesi tek taraflı saygı ve emek algısına dönüşüyor.

Tim Hayne paylaşım

Şirketlerin, iş ilanlarına başvuranlara ve görüşme yaptıkları adaylara gösterdikleri saygıyı sorgulamak konunun bir boyutu iken; diğer boyutu da şirketlerin bu özensizlikle marka değerlerini zedelemeleri.

İşe alım sürecinde yönetilen aday iletişiminin her aşaması, kurum kimliğini ve markasını doğrudan etkiliyor. Adaylar, başvuru ve görüşme esnasında şirket ile iletişim kurarken aslında markayı deneyimliyor. Bu deneyim olumsuz ise marka algısı ona göre şekilleniyor, çevresine de bu yönde geri bildirimde bulunuyor.

Fiyat teklifi isteyen, ürün hakkında bilgi almak isteyen bir müşteriye bilgi vermemek, yok saymak, özensiz davranmak nasıl kabul edilemezse, adayın şirketle girdiği ilk etkileşiminin olumsuz olması da aynı derecede kabul edilemez atfedilmelidir. İş başvurusunda bulunan ve iş görüşmesi yapılan adayları saygı, özen ve ilgi çemberinden uzaklaştırmamak şirketlerin kurumsal kimliklerine ve marka değerlerine olumlu katkıda bulunacaktır.

Tim Hayne’in örneğindeki gibi işe alınmayan adaya bir koli şarap hediye edilmese de, şirketler işe alım süreçlerindeki iletişimlerine şu mesajları ekleyebilir:

  • Bizim için özelsin, sana değer veriyoruz.
  • Bizim için zaman ayırıp görüşmeye geldin, biz de sana zaman ayırdık.
  • Bilgilerini ve becerilerini küçümsemiyoruz, organizasyonumuza dahil edemiyoruz.
  • Seni unutmadık, sen de bizi unutma.

Comments
  1. Marka değerinin artmasına şirketin her departmanının, her çalışanının katkı sağlaması gerektiğine inanıyorum, bu yazıda ki de buna güzel bir örnek bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.