İş hayatında faydalanabileceğiniz 9 akademik beceri

İyi Çalışanlar

Üniversite hayatınızdaki akademik bilginin öğrendiğiniz tek şey olduğunu düşünüyorsanız, ne yazık ki yanılıyorsunuz. Eğitim programları size ihtiyacınız olan akademik bilgiyi kazandırırken, aynı zamanda becerinizi geliştirmeye de odaklanmaktadır.

Akademik beceriler, hayatın farklı alanlarında kullanıldığı zaman gerek disiplin, gerekse uyumluluk yönünden kişinin başarıyı yakalamasına yardımcı olur. Aşağıda sıraladığımız beceriler, akademik hayatınız boyunca edindiğiniz ve uyguladığınız şeyler olmakla birlikte, iş hayatınızda da size oldukça fayda sağlayacaklar.

1. Takım çalışması

İş hayatınız boyunca, nerede çalıştığınıza bakılmaksızın, farklı kişilerle bir arada olacaksınız. Bu farklı takım arkadaşları ile uyumlu bir şekilde çalışabilmek, sahip olmanız gereken en temel becerilerden biri.
Forbes‘a göre ekip çalışması, motivasyon ve iş kalitesi için önemlidir. Bir ekip olarak etkili bir şekilde çalışmak, sizin ve takım arkadaşlarınızın hedeflerinize ulaşmasını kolaylaştıracaktır.
Üniversitedeyken yaptığınız grup projelerini ve sunumların tümünü, gelecekteki bir ekip çalışması için gerçek bir uygulama olarak düşünün ve ciddiye alın. Bir spor takımının, kulübün, topluluğun veya grubun bir parçası olarak vakit geçirmek, birlikte çalışma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

2. Sunum yapmak

Proje sunumu için küçük bir grubun karşısına çıkmak başlangıçta korkutucu görünebilir. Ancak bunu ne kadar çok yaparsanız o kadar kolay olur. Bu sunum becerileri doğrudan iş görüşmelerindeki becerinizi de değiştirir. Sunum yaparken rahat olmanız, iş dünyasında son derece önemli olan bir beceridir.
Kendinize güvenmeli, net konuşmalı ve sunum yapmaya uygun giyinmelisiniz. Küçük de olsa tüm detaylar iş hayatınızdaki başarı ile doğrudan ilişkilidir.

3. Karar almak

Karar alma, liderler için önemli bir yetenektir. Kararlı olmak ve “doğru” seçimi yapabilmek birçok noktada önemli bir dönüm noktasıdır. Hiç kimse karar verme yeteneği bulunmayan ve inisiyatif alamayan biriyle çalışmaktan hoşlanmaz.

4. Zaman yönetimi

Zamanınızı ve programınızı düzgün şekilde yönetmek, eğitim hayatının önemli bir parçasıdır. Yapılacaklar listesi oluşturma, hedefler belirleme ve görevler için zaman sınırı vermek gibi birçok önemli şeyi öğretir.
Üniversitede kazanılan zaman yönetimi becerisi, ileride iş hayatına aktarılır. Tüm işler, görevleri günlük olarak önceliklendirmenizi ve daha büyük hedefler için hazırlanmanızı sağlar.

5. Uyumluluk

Uyumluluk, kariyer yolunda sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Bir organizasyon içindeki olumlu değişim ve büyüme için, bireysel esnekliğe sahip olmak gerekir. Değişen teknoloji ve işin ihtiyaçlarının hızla farklılaşmasına uyum gösterebilme becerisi önemli bir değerdir.

Herhangi bir değişime ilk önce direnmek doğaldır, zaten bu insan doğasının bir parçası. Ancak, yaşanmış olan değişim ne kadar az olursa, değişen sisteme uyumunuz da o kadar zor olur.

6. Mizah anlayışı

İnsanlar robot değildir. Bir çalışma ortamında bile, gülmekten ve eğlenmekten hoşlanırlar. İş dünyasında mizah söz konusu olduğundaysa katı düşüncelerle boğuşmak olasıdır: Uygunsuz şakalar yapmak, yanlış bir zamanlama, yanlış mizahi dil kullanma ve aslında komik olmadığınızda bile komik olduğunuzu düşünmek… Bu durumlarda yapacağınız küçük bir espri, kariyerinize yardımdan çok zarar verebilir.
Ancak mizahı doğru kullanarak gergin durumları giderebilir, stresi yönetebilir, diğer çalışma arkadaşlarınızı da motive edebilirsiniz.

7. Problem çözme yeteneği

İşe alındıktan sonra, yeni işiniz ve sorumluluklarınız için kurum içi bir eğitim alacaksınız. Ancak bu eğitim veya daha önce bir deneyime sahip olmanıza rağmen, karşılaşacağınız sorunlarınızı çözebilmeniz için daha temel bir yetkinliğinizin olması gerekir. İş yerine geldiğinizde, ekibin ve organizasyonun verimliliğini ve faydasını göz önünde bulundurarak kararlar alacaksınız. Problem çözme yeteneği ise bu noktada oluşan kilidin anahtarı niteliğinde.
Eğitim hayatınız, size bütçeleme ve zaman yönetimi gibi alanlarda farklı problemler çözmeyi öğretir. Bu yöntemler sizin eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerilerinizin gelişmesine destek olur.

8. İkna becerisi

Üniversite, başkalarıyla birlikte koordineli çalışmayı öğrendiğiniz yerlerden biridir. Aynı zamanda fikirlerinizi ifade etmek için özgürleşmenizi sağlar.
İkna becerisi, iş dünyasında pek çok kişinin düşündüğünden çok daha fazla etkiye sahiptir. Takımınızı, çalışma arkadaşlarınızı değişime zorlamak yerine ikna etmek, hem uzlaşımcı hem de faydalı bir yetenektir.

9. Araştırma becerisi

Günümüzde internet, araştırmaları her zamankinden daha kolay hale getirmiş durumda. Bunun paralelinde, birçok yönetici çalışanlarının bir durumu hızlı bir şekilde değerlendirmesini, derinlemesine bilgi toplamasını, birden fazla bakış açısına sahip olmasını ve sonuçlarını zamanında sunmasını bekliyor.
Bu yüzden araştırma yapmak konusunda bir pratiğinizin olması, iş hayatında daha disiplinli olmanızı sağlar ve sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.