İyi Çalışanlar Ülkesi’nde hangi Pokemon’ları yakaladık?

Trend Kontrol

Pokemon GO çılgınlığına kapılmış olan İyi Çalışanlar Ülkesi sakinlerinin bayramda bu soruyu düşündüğüne eminiz. Nereden çıktı ve nasıl bir anda popüler oldu? Neden şimdiye kadar böyle bir Pokemon oyunu yapılmamıştı merak ettik ve bu trendin kökenini sizler için araştırdık. (Bu arada Workinton şubelerinde Pokemon’lar bulabileceğiniz gibi şubelerin çevresinde çok fazla Gym ve Pokestop var haberiniz olsun!)

Pokemon’lara hiç de yabancı değiliz. Bugün 20’li yaşlarının sonlarında olan birçok kişi Pokemon çılgınlığının başladığı, çizgi filmin yeni bölümü için okul çıkışı eve koşturduğu dönemi, cips paketlerinden çıkan ‘tasoları’ çok iyi hatırlayacaktır. Ancak ardından küçük çocukları etkilediği yönündeki iddialar, Pokemon’ların sayısının 150’den 500’e çıkması ve ‘Digimon’ gibi benzerlerin türemesi Pokemon’un cazibesini yavaş yavaş azalttı. Kim derdi ki bir gün geri dönüp ilkokul çocuklarından 30’una merdiven dayamış insanlara kadar herkesi tekrar etkisi altına alacak…

Pokemon Go’nun sırrı ne?

Pokemon Go aslında çizgi filmin popülaritesini kaybettiği bir dönemde geliştirilmiş olsa da onu popüler yapan önemli bir özelliği var: augmented reality yani artırılmış gerçeklik. Tümüyle sanal bir dünya yerine gerçek dünyayı harita verilerinden faydalanarak oyunun içerisine yerleştiren Niantic şirketi değerli bir işe imza atmış. Öyle ki bu haritalar üzerindeki değerli noktaları biliyor ve Pokestop (bir nevi ikmal noktası), Gym (Pokemon’ların karşılıklı mücadele edebildiği arenalar) gibi yerleri bu noktalara yerleştiriyor. Yani bir oyuncu Poke topları bittiğinde yenilerini almak için kalabalık bir alışveriş merkezine ya da bölgedeki önemli bir anıtın önüne gitmesi gerekiyor.


zubatekans

Elbette bu zaman zaman ilginç durumlar yaşanmasına da sebep oluyor. Bazı Pokestop’lar karakol gibi yerlerin önüne konuşlanınca göz altına alınanlar ya da tenha bölgelerdeki Pokemon’ları yakalamak isterken soyulanlarla karşılaştık şimdiden. Avustralya polisi de oyuncuları araba kullanırken Pokemon aramamaları konusunda uyarıyor. Zira otoyol üzerinde Pokemon bulan bir kişinin aniden frene basması sonucu zincirleme bir kazanın oluştuğu da söylentiler arasında.

 

Pokemon Go nasıl doğdu?

Pokemon Go’nun doğuşu aslında bir 1 Nisan şakasına dayanıyormuş. 1 Nisan şakası olarak etrafta Pokemon’ların görülebileceği ‘sahte’ bir uygulama geliştiren Nintendo, Pokemon Company ve Google daha sonra bunun iyi bir fikir olduğuna karar verip güçlerini gerçek bir oyun için birleştirmiş. Oyunun artırılmış gerçeklik altyapısını sunan Niantic, aslında Google içerisinde doğmuş ama Alphabet yapılanması sonrası bağımsız bir şirket haline gelmiş. Nintendo ve Pokemon Company de isim ve marka haklarını Niantic’e sağlamış.

Elbette böylesi global bir artırılmış gerçeklik oyunu söz konusu olduğunda bu çok fazla veri yönetimi anlamına geliyor. Google, Nintendo ve Pokemon Company’den 30 milyon dolarlık bir yatırım almasına rağmen Niantic, sunucularını yönetmekte zorlanıyor. İlk günlerde sunucuları çöken şirket oyunu ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya dışına sunmak için şimdilik beklemede. Ancak Android ve iOS kullanıcıları çeşitli yöntemlerle bu ülkeler dışında da oyuna erişip online olmayı başarabiliyor. Türkiye’de şimdiden bunca oyuncu olmasının sebebi de bu.

Daha da fazlasını göreceğiz

Oyun henüz resmi yollardan Türkiye’ye ulaşmamış olmasına rağmen birçok kişi seviye atlamaya başlamış durumda. Oyun resmi yollarla geldiğinde ilginin daha da büyümesini bekleyebiliriz. Şimdiden Sydney’de Pokemon Go buluşmaları da düzenlenmeye başlamış. Türkiye’de de meetup grupları doğmaya başlamış durumda. Bir bakmışsınız Workinton’da Pokemon Go buluşmaları düzenleniyor, yüzlerce kişi buluşup Pokemon’larını kapıştırıyor.

Niantic’in gelecek hedefleri arasında oyuna yeni özellikler eklemenin yanı sıra telefon kullanmadığınızda da çevrenizdeki Pokemon’ları tespit etmenizi sağlayacak bluetooth bir bileklik de bulunuyor.

pokemon_go_bileklik


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.