Kablosuz kulaklık devrimi için hazırlıklı mısınız?

Trend Kontrol

Son zamanların popüler konularından biri iPhone 7’den fiziksel kulaklık girişinin tümüyle kaldırılmış olması. Aslında Apple’dan önce de kulaklık girişine son veren markalar (Motorola gibi) olmuştu fakat Apple ile birlikte bu durum gündemin daha üst sıralarına tırmandı. Şimdi akıllarda tek bir soru var; 3.5 mm fiziksel kulaklık girişi olmadan yaşayabilir miyiz?

Kablosuz kulaklıklar yepyeni, teknoloji harikası, inovatif ürünler değiller. Hatta iş dünyasında birçok kişi uzun konuşmaları için Bluetooth kulaklığını her zaman hazır bulunduruyor. Ancak bundan böyle kablosuz kulaklıkları daha fazla duyacağız ve göreceğiz gibi görünüyor. Zira özellikle mobil cihazlarda iş 3.5 mm kulaklık jakının boyutunun rahatsız edici olacağı seviyeye kadar geldi. Üreticiler her geçen gün incelen, küçülen cihazlarda yer kaplayan bu girişten kurtulmak istiyor. Böylece bizlerin incelik, daha fazla özellik ve daha uzun pil ömrü taleplerimize cevap verebilmek adına biraz daha alana sahip olacaklar. Şimdi burada akla ”Apple iPhone 7’den kulaklık girişini çıkardı da telefon mu inceldi?” sorusu gelebilir. Hayır iPhone 7 incelmedi ama Apple kazandığı yere dokunmatik girişlere ‘tıklama’ efekti veren Taptic Engine ünitesini yerleştirdi. Üstelik gelecek modelleri için incelme hakkını da saklı tutuyor diyebiliriz.

iPhone_kablosuz

Ancak işin bir de kullanıcı alışkanlıkları tarafı var. Elbette kablosuz kulaklıklar kullanmak çok daha mantıklı ve kolay. Ancak bazı kullanıcılar ses kalitesinin düşük olması sebebiyle kablosuz kulaklıkları istemiyor. Bluetooth’un hala yüksek müzik zevki isteyenlere hitap edemeyeceğini iddia ediyorlar. Bunu iddia edenlerden biri de Apple’ın kurucularından olan Steve Wozniak. Bazıları ise yaygın ve ucuz olması sebebiyle kulaklık girişinin bir seçenek olarak kalması gerektiği görüşünde. Zira şuan herkesin çantasında telefonundan çıkan ucuz kulaklık bir alternatif olarak yer alıyor ve her model ile uyumlu olarak kullanılabiliyor.

Peki kablosuz kulaklıklar tümüyle mi ölüyor? Hayır, aslında Apple da dahil olmak üzere firmaların kablosuz kulaklıkları dayatma gibi bir derdi yok. Fakat şarj girişini kulaklık girişine çevirmeleri bir problem. Bu problemin kaynağı da markaların farklı girişleri tercih etmesi. Şuan Samsung, Motorola ve Apple’ın şarj girişleri farklı. Bu da kulaklık girişlerinin de farklı olacağı anlamına geliyor. Geriye kalan tek seçenek de adaptör kullanmak ki bu pek mantıklı gelmiyor.

iPhone_7_adapter

Kablosuz kulaklık kullanmak her anlamda kötü bir seçenek de değil. Bazılarını tatmin etmiyor olsa da Bluetooth bağlantısı üzerinden müzik dinlemek mümkün. Çalışırken ya da araba kullanırken kablosuz bir kulaklık kullanıyor olmak da çok mantıklı. Yani onlarla yaşamayı bir zorunluluktan ziyade fayda olarak görenler de var.

Fakat günün sonunda bir başka şikayet daha ortaya çıkıyor ki bu derdimize dert katıyor desek yeridir: şarj etme zorunluluğu. Kablosuz bir kulaklık da gün içinde şarjı azalan – biten cihazlar arasına katıldığında derdiniz bir kat daha artacak. Tıpkı akıllı telefonunuz gibi kulaklıklığınız da pili bittiğinde tümüyle kullanılmaz oluyor. Akşam eve gittiğinizde telefonunuzun ve belki de akıllı saatinizin yanında üçüncü bir kabloyu da kulaklığınıza takmak durumundasınız.

Jabra_Halo_Fusion

Bu durum gözünüzü korkuttuysa size kötü bir haberimiz daha var; Apple bilgisayarlarından da kulaklık girişini ve hatta SD kart okuyucusunu da kaldırmayı düşünüyor olabilir. Bu konuda anketler yapan markanın bir sonraki hamlesini bekleyip göreceğiz.

Yazının sonunda size tavsiyemiz; artık telefon alırken kullanmak istediğiniz kulaklık türünü de göz önünde bulundurmanız ve bir mobil şarj cihazını çantanızdan eksik etmemeniz.

Beats_Solo3_Wireless


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.