Kapat

Modern zamanların süper kahramanı Elon Musk, Mars’a gitme planını açıkladı

Anasayfa
Yenilikçiler Modern zamanların süper kahramanı Elon Musk, Mars’a gitme planını açıkladı

Steve Jobs’ın ardından dünyayı en heyecanlandıran teknoloji liderlerinden biri olan Elon Musk, sadece başarılı şirketler kurup onları rekabetçi şekilde yönetmiyor, aynı zamanda birçok milyarderin ‘delilik’ olarak gördüğü hayallerinin peşinde de ciddi zaman harcıyor. Bu hayallerden biri de Mars’a yerleşmek ve Musk adeta bir ürün sunumu yaparmışçasına Mars vizyonunu açıkladı.

Elon Musk, chief executive officer for Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), pauses during the 67th International Astronautical Congress (IAC) in Guadalajara, Mexico, on Tuesday, Sept. 27, 2016. Musk delivered a keynote address at the conference titled "Making Humans a Multiplanetary Species" and tackled the technical challenges and "potential architectures for colonizing the Red Planet." Photographer: Susana Gonzalez/Bloomberg via Getty Images

Elon Musk için modern zamanların süper kahramanı demek biraz iddialı gibi gelebilir. Ancak PayPal’ın kurucularından, elektrikli otomobil devrimini başlatan Tesla Motors’un CEO’su ve kurucu ortağı, yenilenebilir enerji sistemleri üreten SolarCity’nin kurucu ortağı ve başkanı, uzaya kargo taşıyan SpaceX’in CEO ve CTO’su olan Elon Musk bu kavrama en çok yaklaşan isimlerden biridir dersek pek de itiraz edeceğinizi sanmıyoruz. Bu projelerinin haricinde Hyperloop ve OpenAI gibi projelerin de içerisinde rol alan Elon Musk, bazıları için Iron Man Tony Stark’ın vücut bulmuş hali gibi. Şimdi bu iş adamı gözünü Mars’a dikmiş durumda.

Screen Shot 2016-09-28 at 16.48.46

İnsanlık için diğer gezegenleri kolonileştirmek, hatta diğer galaksilere sıradanlaşmış seyahatler yapmak görülmemiş bir vizyon değil. Henüz insanlığın Ay’ı fethetmediği zamanlarda bile galaksiler arasında geçen çizgi romanları okuyor, yıldız savaşlarına dair sinema filmlerini izliyorduk. Ancak Mars’a gitme uğruna ciddi bir vizyon ortaya koymak, bu uğurda bir anlamda kariyerini riske atmak daha farklı bir durum. Son zamanların en popüler teknoloji girişimcilerinden biri olan Elon Musk, insanlığın hayallerini daha ciddi iş planlarına taşımaya kalkışarak önemli bir risk alıyor. Ancak Musk bu konuda ne kadar ciddi olduğunu şu sözlerle ortaya seriyor: ‘’Kişisel olarak kaynak oluşturmak istememin tek sebebi bir gün bu projeye fon sağlamak istememdi.’’

Screen Shot 2016-09-28 at 16.47.01

İnsanlığın Ay’a gidişi devletler arası bir yarışa dönüşmüş, özellikle ABD hükümetinin büyük teşvikleri neticesinde gerçekleştirilmişti. Elon Musk, tıpkı zamanında John F. Kennedy’nin yaptığına benzer bir hamle yaparak Mars hareketini başlatma amacında. Elbette Elon Musk’ın elinde Amerikan devleti kadar büyük kaynaklar yok. Ancak Musk bunun bir ‘kartopu etkisi’ yaratacağından oldukça emin.

Düzenlenen görkemli lansmanda Elon Musk, yeni bir ürün lansmanı yaparmışçasına sahneye çıktı ve Mars gezegeninin özelliklerini, dünya ile farklılıklarını ve gezegenler arası insanlı seyahatlerin nasıl yapılacağına dair fikirlerini anlattı. Bu konuda bilgili kişiler Elon Musk biraz fazla teorik konuştuğunu, pek fazla soruya yanıt vermediğini söyleyebilir ve bu konuda da haksız sayılmaz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere Elon Musk’ın hedefi hareketi başlatmak, kar topunu yuvarlamaya başlamak.

Screen Shot 2016-09-28 at 16.49.20

Dikkat çekici konu başlıkları şöyle;

  • Mars’a insan taşıyacak olan roketler aynı zamanda geri de dönebilecek. Bunun için SpaceX’in üzerinde çalıştığı yeniden kullanılabilir roketlerin rolü kritik. Zira Mars’a gidildiğinde geri dönmenin yegane yolu yine aynı roketi kullanmak olacak.
  • SpaceX, iniş yapabilen roketlerini 1000 kez kullanabilmeyi hedefliyor. Fakat patlayan ve iniş esnasında düşen roketleri düşünürsek şimdilik bu hedefin çok uzağındalar.
  • Mars’a inecek roketler dünyaya dönmek için yakıt taşımayacak. Bu yakıt Mars’taki kaynaklar kullanılarak üretilecek ve rokete yüklenecek. Elon Musk özellikle metan gazına büyük önem veriyor. Ancak üretim sürecinin nasıl gerçekleşeceğine dair bir bilgi verilmedi.
  • Tekrar kullanılabilir roketlerin maliyetleri ciddi biçimde düşürmesi bekleniyor. Elon Musk’a göre bir ev parasına yani 200 bin dolar civarında bir fiyatla bir kişi Mars bileti alabilecek.
  • Mars’a giden insanların nerede yaşayacağı – ya da kısa süreliğine kalacağı- konusunda bir bilgi verilmedi. Fakat Elon Musk öncülerin hayati riskinin yüksek olacağını söyledi.
  • Elon Musk’a göre Mars’ta ‘kendi kendine yetebilen’ bir koloni kurmak mümkün. Bunun anlamlı olabilmesi için de yaklaşık 1 milyon insanın Mars’ta yaşaması gerektiğini düşünüyor. Fakat 100 kişilik uzay gemileri ve 2 yıllık seyahatler sebebiyle çok uzun zaman alabilir. Dolayısıyla Elon Musk, Mars’ın kolonize edilmesi için 40 ila 100 yıl arasında bir zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyor. İlk uçuş için ise şimdiden itibaren 20 yıl içerisinde başarılı olacağımızı tahmini var.

Elon Musk’ın amacı sadece Mars’la sınırlı kalmak değil. ‘Gezegenler arası taşıma sistemi’ gelecekte güneş sisteminin diğer gezegenlerine de ulaşmayı hedefliyor. Elbette şartları sebebiyle o gezegenlere gitmemizin amacı yaşamak değil kaynakları kullanmak olacaktır.

Çoğumuz Ay görevlerini yalnızca kitaplardan okuduğumuz için Mars’a ayak basıldığı günü görmek – özellikle de geleceğin iletişim imkanlarıyla – çok önemli ve heyecan verici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.