Kapat

Ofisteki meraklı gözlere karşı mahremiyet filtresi

Anasayfa
Yenilikçiler Ofisteki meraklı gözlere karşı mahremiyet filtresi

Bazen etrafımızdakilerin bilgisayarımızın ekranındakileri görmesini istemeyiz, öyle değil mi? HP tam da bunun için bir çözüm geliştirmiş.

Firmanın geliştirdiği yeni ekran teknolojisi, tek bir tuşa basılarak ekranın görüş açılarını kesiyor ve ekranda sergilenen görüntüleri yalnızca tek bir açıdan görünür kılıyor.

Teknoloji, ışığın yanlardan ekrana vurmasını engelleme mantığıyla çalışıyor. Bu sayede aktif edildiğinde, görüntüler yalnızca direkt açıdan görülebilir oluyor ve ekranın köşelerine verilen ışık yüzde 95 oranında kesiliyor.

sure view

 

HP’nin yeni teknolojisi için tamamen inovatif demek mümkün değil; çalışma ortamlarında mahremiyet isteyen insanlar buna benzer filtre aksesuarları alarak ekranlarına takabiliyorlar. Fakat bunlar genellikle geçici çözümler sağlıyor ve diğer insanlar ekrandakileri göremezken, kullanıcı da daha karanlık ve zor seçilir görüntülerle baş başa kalıyor.

HP’nin filtresini özel kılan ise bir klavye kısayolu ile açılıp kapanabilmesi. Özelliğin aktif edilmesi, doğru açıdan bakıldığında dahi görüntünün kararması anlamına geldiğinden, ihtiyaç duyulmadığı durumda özellik kolayca kapatılabilmesi ve tam parlaklığa ulaşılabilmesi bir hayli işlevsel.

Sure View ismi verilen bu teknoloji, az önce bahsettiğimiz filtre aksesuarlarını satan 3M firmasıyla gerçekleştirilen işbirliği ile geliştirildi. Sure View ilk olarak HP EliteBook 1040 ve EliteBook 840’ta boy gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.