Ortak Çalışma Alanlarının Yükselişi Sürüyor!

Trend Kontrol

Ortak çalışma alanları ve ortak çalışmayı bir yaşam biçimi olarak benimseyenlerin sayısı 2017 yılında çoğalmaya devam edecek. Global Coworking Survey’nin ortaya çıkardığı ilginç bulgular, bu iddiayı gerçekleştirecek olan dinamikleri gözler önüne serdi.

Araştırma, ortak çalışma alanlarının bu yıl 1,2 milyon insana ev sahipliği yapacağını öngörüyor. Bu öngörü çoğunlukla ortak çalışma alanlarının sürekli artan üye sayısına dayanıyor.

Küçük ortak çalışma alanlarının (10’dan az üyesi bulunan) oranı yüzde 23’ten yüzde 12 seviyesine düşerken, her beş alandan bir tanesi 150’den fazla üyeye ev sahipliği yapıyor.

Ortak çalışma alanlarından toplanan verilere göre, bir alanda çalışan ortalama kişi sayısı 129 olarak hesaplandı.

Global Coworking Survey anket araştırması, Social Workplaces tarafından Nexudus, Essensys ve Communitas desteğiyle gerçekleştirildi.

Bir yıldır az süredir ortak çalışma alanlarında çalışanlar hâlâ müdavimlerin üzerinde. Geçtiğimiz yıl yeni çalışanların oranı yüzde 57 iken, bu yıl yüzde 1 oranında geriledi.

Bu yıl her üç ortak çalışma alanından ikisi büyümeyi hedefliyor. İşletmelerin yüzde 40’ı en az bir yeni şube açma niyetindeyken; genellikle büyük ve çok şubeli işletmelerin yeni şubeler açmak istiyor. Araştırma, kâr edemeyen ortak çalışma alanlarının neredeyse yarısının da 2017’de yeni şubeler açmak istediğine işaret ediyor.

Ortak çalışma alanları 2017’den daha fazla müşteri (yüzde 86), daha fazla gelir (yüzde 81) ve daha iyi topluluk algısı (yüzde 84) bekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.