Kapat

Pınar Massena: “Robotlar Yeni İş Kolları Yaratacak”

Anasayfa
Kategorilendirilmemiş Pınar Massena: “Robotlar Yeni İş Kolları Yaratacak”

Geçtiğimiz günlerde Para dergisine konuşan Workinton CEO’su Pınar Massena, geleceğin iş yapma koşullarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yakın gelecekte insanoğlunun rutin ve basit işlerden uzaklaşacağını düşünen Massena’ya göre, robotlar işsizliğe sebep olmayacak, yeni işler ortaya çıkacak. “Hayatımızın her alanında karşılaştığımız durumlar için parça parça teknoloji geliştirip her koşulda bir sorunun çözümüne hizmet eden yazılımcılar ön plana çıkacak. Doğal olarak dijital alanda iş imkanlarının artacağını söyleyebiliriz” diyen Massena, sağlık sektörünün de vazgeçilmez olacağını, yeni hastalıklar çıkacağını belirtiyor.

Hizmetin bu kadar geniş bir tabana yayıldığı günümüz dünyasında, bilgi ve verinin yönetiminin de ön plana çıkacağını vurgulayan Massena şunları söylüyor: “İşini geliştirmek isteyen her kesim veriyi kontrol edebilen, yorumlayan ve yöneten profesyonellere gereksinim duyacak. Bu öngörülerin yanı sıra insan psikolojisini temel alan bilim dallarında da gelecek var diyebilirim. Terapi yöntemleri çoğalacak. Verimli insana erişebilmek için mental koçlar devrede olacak.” Sosyal medya yönetiminin de 20 yıl sonrasının önemli mesleklerinden biri olacağını dile getiren Massena’ya göre, geleceğin mesleklerini inşa edecek çalışanlar aslında bir bütünün parçalarını oluşturacak. Özellikle Türkiye gibi ekonomilerde yakın geleceğin en parlak sektörlerinden biri finansal girişimcilik olacak.

IMG_5360a[1]
Bir diğer öne çıkacak meslek ise, doğru iletişim yönetimi olacak. İlişkide olduğu ağları iyi yöneten ve bu ağlardan verim sağlayan iş alanı, ciddi bir meslek grubu oluşturacak. Özellikle ortak çalışma alanlarının sayısı artacak ve yakın gelecekte çok parlak bir sektör haline gelecek. “Bunun için de öne çıkacak iş alanı community management, yani topluluk ve network yönetimi yapan profesyoneller bu sektörün bağlayıcı unsuru olacak” diyen Massena, nüfus artışı ve dünyadaki enerji kaynaklarının hızla tükenişinin de yeni meslek dallarının ortaya çıkmasına sebep olacağını öngörüyor.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.