Samanyolu’nu en son ne zaman gördünüz?

Yaşam

Yukarıdaki soruya cevabınız hayır ise bunun sebebi gökyüzüne yeterince bakmamanız ya da az tatil yapmış olmanız değil. Zira büyük şehirlerde artık güzel bir parka gidip çimlere uzansanız bile gökyüzünde pek fazla yıldız görmeniz mümkün değil. Öyle ki insanların üçte biri Samanyolu’nu hiç göremiyor. Bunun sebebi ışık kirliliği ve her geçen gün ışık üretme çılgınlığımız devam ediyor.

Parlak ışıklar, etkileyici aydınlatmalar şehirlerin vazgeçilmezidir. Sokak ve tabela aydınlatmaları, salon ışıkları bir yana artık binalar öne çıkabilmek için ışıklı oturma alanları bile tercih ediyor. Ancak tüm bu etkileyici ışıkların bazı kötü yanları da var. Başta elektrik sarfiyatı ve dünyanın küresel ısınma problemi akıllara geliyor. Pek fazla dikkat etmediğimiz bir başka zararı ise ışık kirliliği.

Samanyolu_nasa

Işığın vücudumuza olan etkileri oldukça fazla. Birçok bilim insanı evrimimizde karanlık ve aydınlığın önemli bir yeri olduğu görüşünde. Dolayısıyla aydınlıkta vakit geçirdiğimiz kadar karanlıkta da vakit geçirmemiz gerekiyor. Örneğin uykumuzu mutlak karanlık bulunan bir ortamda geçirmemiz uyku kalitemizi artırıyor. Elbette etrafta bunca ışık varken vücudumuzun gündüz ve gece arasındaki geçişi pek iyi algılayamadığı bir gerçek. Üstelik bu ışıkların birçoğuna müdahale etmemiz, kapatmamız da mümkün değil.

Dolayısıyla fazla ışık bir kirlilik yaratıyor. Bu kirliliği anlamanın en iyi yolu da gökyüzüne bakmak. Eğer bulutsuz bir günde gökyüzüne baktığınızda pek fazla yıldız göremiyorsanız, bunun sebebi çevrenizde çok fazla ışık olması. Çoğu zaman şehirlerden birkaç kilometre uzaklaşmanız bile bu kirlilikten kurtulmaya çare olmuyor.

isik_kirliligi

Yapılan bir araştırmaya göre gelişmiş ülkelerdeki birçok insan ışık kirliliği içerisinde yaşıyor ve buna alışmış durumda. Avrupalı ve Amerikalıların %99’unun ışık kirliliği olan bölgelerde yaşadığı belirtilirken bunların %80’inin kirliliğin çok fazla olan bölgelerde yaşadığı not düşülmüş. Dolayısıyla Kuzey Amerikalıların %80’i Samanyolu galaksisini hiç görmeden yaşıyor. Singapur ve Kuala Lumpur gibi yerlerde durum daha da vahim. Araştırmaya göre bu bölgelerde şehir merkezinde yaşayan insanlar gecenin etkilerini hissedemeyecek kadar ışıklı bir ortama sahip. Kirlilik konusunda önde gelen diğer ülkeler arasında Kuveyt, BAE, Suudi Arabistan, Katar ve Güney Kore var.

Işık kirliliğinin en az yaşandığı bölgeler ise Afrika’da. Orta Afrika Cumhuriyeti ve Madagaskar gibi bölgelerde %75’i ışık kirliliği olmadan yaşıyor.

Nasıl ki insanlar küresel ısınmanın etkilerini, süreç gerçekleşmeye başladıktan çok sonra önemsemeye başladıysa, ışık kirliliği de şuan hafife alınan bir durum. Gelecekte ışık kirliliğinin önüne geçmek için gece saatlerinde karartmanın zorunlu hale geldiği günler görmemiz muhtemel. Yoksa ışıkla başka türlü başa çıkamayacağız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.