Şirket İçi Girişimcilik İle Yenilikçilik Döngüsü Yaratmak

Yenilikçiler

Girişimler genellikle bir pazara yeni bir bakış açısı, ‘yıkıcı’ bir strateji ve müthiş bir hızla girmeyi hedeflerler. Çünkü ellerinde büyük pazarlama bütçeleri, kalabalık ekipler ve güçlü bir marka yoktur. Devlerle mücadele ederken üstlerine basacak fil adımlarından mümkün olduğunca kaçmaya ve pastadan pay kapmaya çalışırlar. Bu büyük resme baktığımızda girişimcilik her zaman büyük şirketlerin karşısında duran, bir anlamda bu şirketler için zararlı bir bakış açısı gibi görülebilir. Ancak esas zararlı olan girişimciliği karşılarına almaları, uzak durmalarıdır.

Günümüzde büyük bir şirket ile bir girişim olmak arasındaki çizgi de eskisi kadar belirgin değil. Elbette ölçeğe göre farklı yaklaşımlar benimsenebiliyor. Ancak temelinde 65 milyar dolar değere ulaşan Uber’i, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google’ı halen girişimcilikle ilişkilendirebiliyorsak, meselenin ölçek ya da bütçelerle ilgili değil, anlayış ve yaklaşımla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Core_strateji_workinton_8

Böyle bir dönemde girişimcilikten uzak kalmak çok riskli. Gerekli bağı bir melek yatırım ağı kurmak ya da parlak girişimleri satın almakla kurmak da pek mümkün olmayabilir. Şirketleri geleceğe taşıyacak etki tüm şirketin kendini büyümek için can atan birer girişimci gibi, bazen kutunun dışında düşünüp yeniliklere şirket içerisinde imza atabilecek kadar özgür hissetmesiyle elde edilebiliyor. İşte şirket içi girişimcilik akımının popüler hale gelmesinin sebebi de bu; şirketlere biraz ‘girişimci geni’ enjekte etmek.

Core_strateji_workinton_4

Türkiye’de de şirketler sürekli yenilenen ve gelişen dünyada yerlerini koruyabilmek ya da güçlendirebilmek için şirket içi girişimciliğe yatırım yapıyor ve Core Strateji gibi şirketlerin kapısını çalıyor. Bu yazıya ilham veren de toplantılarını Workinton‘da gerçekleştirdikleri eğitim seansları oldu.

Core_strateji_workinton_7

Girişimcilik ekosisteminde iyi tanınan bir isim olan İhsan Elgin’in önderliğinde Jason Lau ve Dilek Özmen’den oluşan ekibiyle Core Strateji, şirketlere girişimcilik yaklaşımının en temel ve yeni akımlarını aktaran bir girişim. Şirketlere bazen bir girişim gibi bazen de girişimlerle birlikte çalışma konusunda eğitimler veren şirket, bu eğitimleri grup çalışma seanslarıyla pekiştirmeyi hedefliyor.

Core_strateji_workinton_5

Core Strateji bugün de (4 Ağustos Perşembe) Doğuş Grubu çalışanlarıyla şirket içi girişimciliğe dair etkinlikte buluştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.