Sosyal Medya ve İçerik Pazarlamasının 6 Önemli Kuralı

Başlat, BYB!

Sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı ve kullanıcı sayılarınının ulaştığı noktalar, markalar ve hatta küçük işletmeler için önemli fırsatlar ortaya çıkardı. Firmalarin bu fırsatları verimli kullanabilmesi ve potansiyel müşterilerine  başarıyla ulaşabilmeleri ise sosyal ağların değişkenlerini ayrı ayrı kavramasından geçiyor.

1. Hedef kitlenizi tanıyın

Sosyal medya ve içerik pazarlamasında başarıyı yakalamak çoğu zaman az konuşup çok dinlemeyi gerektirir. Hedef kitlenizin platformlardaki paylaşımlarını takip edin ve onlar için neyin önemli olduğunu anlamayı deneyin. Bu yol ile potansiyel müşterilerinizi tanıyarak onlarla etkili bir iletişim kurabilir ve onlara doğru içeriği ulaştırabilirsiniz.

2. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için kaliteli içerikler üretin

İyi etkileşim alan içerikler üretmek, Google gibi arama motorlarının arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için size yeni anahtar kelimeler kazandırır ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için yeni yollar oluşturur. Arama motorlarının bu etkisinden yararlanmak için işletmenizle alakalı içerikler ve etkili anahtar kelimeler bulmaya özen gösterin.

3. Sadece ürün veya hizmet tanıtımı yapmaktan kaçının

Sosyal ağlarda tüm zamanınızı ürün ve hizmetlerinizi doğrudan tanıtan içerikler için harcadığınızda insanlar sizi dinlemeyi bırakacaktır. İçeriklerinizde değer üretmeye dikkat edin, şaşırtıcı hatta bazen eğlenceli içerikler üretmek takipçilerinizin sempatisini kazanmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

4. Takipçilerinizle iletişiminizi güçlü tutun

Sosyal medyada takipçilerinizin size bıraktıkları olumlu veya olumsuz yorumları görmezden gelmeyin. İlişkiler kurma sosyal medya pazarlamasının en önemli konularındandır bu yüzden size ulaşan herkes ile iletişiminizi güçlü tutun.

5. Her an erişebilir olun

İşletmeniz için ürettiğiniz içerikleri platformlardaki hesaplarınızdan paylaştıktan sonra ortadan kaybolmak sosyal medyada yapılabilecek hatalardan biridir. İşletmenizin çevrimiçi ortamda her zaman erişebilir olmasını sağlayın ve sosyal medya hesaplarınızın aynı zamanda müşteri hizmetleri sunduğunuz bir servis olabileceğini unutmayın.

6. Sosyal medyada istenilen sonuçları almak zaman ister, sabırlı olun

Sosyal medyada başarı bir gecede gelmez. Etki yakalayabilmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak zaman ister.  Güçlü stratejiler oluşturarak ve bu stratejilere sadık kalarak işletmenizin sosyal ağlarda kimlik kazanmasını sağlayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.