Startup Istanbul 2016 böyle geçti

Büyüt

Avrasya’nın en önemli girişimcilik etkinliklerinden biri olarak yolculuğuna başlayan, bugün tüm dünyanın sayılı etkinlikleri arasında gösterilen Startup Istanbul, 6-10 Ekim 2016 tarihleri arasında ABD, Avrupa, Asya ve Afrika’dan gelen yüzlerce girişimci ve yatırımcıyı İstanbul’da buluşturdu. Etkinliğe global anlamda girişimcilik ekosisteminin tanınmış isimlerinin yanı sıra Türkiye’nin tanıdığı Hanzade Doğan Boyner ve Cüneyt Özdemir gibi önemli isimler katıldı.

startup_istanbul_2016_4

Girişimciliğin ekonomiler üzerinde yarattığı etki artık yadsınamaz seviyelerde. Bugün dünyanın en gelişmiş, zengin ülkeleri arasında sayacağımız ülkelerin hemen hemen tamamı girişimcilik ekosistemlerinin yetiştirdiği değerli şirketlerle yükseliyor. Elbette bu adımlar 2-3 yılda atılmış adımlar değil. Örneğin ABD 1980’lerden bu yana girişimcilik ekosistemi sayesinde birçok alanda dünyanın lider şirketlerini çıkartmayı başarıyor, inovasyonda ve trendler oluşturmak konusunda başı çekiyor. Dünyanın en kalabalık, en büyük iş gücüne sahip ülkesi olan Çin de ”ucuz işçi pazarı” imajından girişimcilik sayesinde sıyrılmayı başarmış durumda ve artık ABD’nin tahtına göz dikmiş durumdalar.

Dolayısıyla artık formülü herkes biliyor. Ancak bu çok para ya da çok büyük nüfus ile başarılacak bir şey değil. Her şeyden önce kültür çok önemli bir etken ve biz yakın zamana kadar bu konuda çok da doğru bir altyapıya sahip değildik. Kaybetmenin bir son anlamına geldiği, eksik görülen noktalarda bireysel anlamda harekete geçmek yerine ”her şeyi devletten bekleyen”, hatta zaman zaman para kazanmayı – ticareti ayıplayan bir kültürel altyapımız var. Ancak girişimciliğin büyüsüne biz de kapıldık ve son birkaç yıldır değişmemiz gerektiğinin farkındayız. Bunu ne kadar başarabileceğiz, fırsatçı yapımız bizi fırsatlar keşfetmeye mi yoksa yine emniyet şeridinden gitmeye mi yönlendirecek bunu şimdiden söylemek zor.

startup_istanbul_2016

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu

Startup Istanbul, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemindeki değişimi gösteren önemli etkinliklerden biri. Çünkü neredeyse sürecin başından beri o da bu ekosistemin bir parçası. İlk yıllarında neredeyse kafelerde buluşabilecek kadar küçük bir kitleye hitap eden etkinlik bugün neredeyse 4 bin kişilik bir salonda, bir o kadar da canlı yayın izleyicisine hitap ediyor. Üstelik sadece biz de değil, dünyanın 135 ülkesinden girişimler de çıkışı Startup Istanbul’da yakalayabileceğini düşünüyor.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen Startup Istanbul, 2016’da biraz daha büyüdü ve TOBB gibi önemli bir birliği de yanına aldı. İşte bu yıl Startup Istanbul’dan yansıyanlar;

startup_istanbul_2016_3

Cüneyt Özdemir ve Adora Cheung

İlk üç günü İTÜ Maslak kampüsünde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, büyük finalini ise Volkswagen Arena’da gerçekleştirdi.

Startup İstanbul’a mayıs ayından bu yana yaklaşık 25 bin girişim başvururken, yalnızca 4085 tanesi ilk elemeyi geçti ve 2139 girişim ile çevrimiçi görüşmeler yapıldı. Kısa listeye kalan dünyanın dört bir yanından 428 girişimden 100 tanesi ise Startup İstanbul’a katılma hakkı kazandı.

Startup_Istanbul_2

Startup İstanbul’a gelen 25 bin başvurunun yüzde 19’u Pakistan merkezi girişimlerden oluşurken, en yakın takipçi ise başvuruların yüzde 16’sını oluşturan Nijeryalı girişimler oldu. Başvurunun en çok alındığı üçüncü ülke yüzde 14 ile Hindistan olurken Gana, Kenya ve Cezayirli girişimciler de etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlik her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi üç girişimi ödüllendirdi. Jürinin oylarıyla seçilen kazananlar şöyle sıralandı:

  1. CasBasha (Ürdün)

Ürdünlü ve Suudi Arabistanlı internet kullanıcıların Amazon üzerinden alışveriş yapmasını sağlayan CasBasha, ödemelerin ise hiçbir kredi kartı veya banka kartına ihtiyaç duyulmadan kapıda gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.

  1. Innovera Labs (Türkiye)

Geliştirdiği A.T.A.R isimli güvenlik sistemiyle günümüzün dinamik ve atik siber güvenlik ihtiyacını karşılayan Innovera Labs, 40’ı aşkın güvenlik teknolojisi ile donattığı sistemi sayesinde tüm siber saldırı göstergelerine hızlı bir şekilde müdahale edilmesini ve gerekli görüldüğü noktalarada bizzat insan operatörlerin de korunma sürecine dahil edilmesini sağlıyor.

  1. Pobu.ca (Yunanistan)

Ekiplerin edindikleri iş bağlantılarını paylaşabilmeleri için paylaşımlı bir sistem olan Pobuca, kişileri gruplara ayırmaktan, ekibin e-potalarındaki tüm bağlantıları tek bir havuzda toplamaya kadar gelişmiş özelliklere sahip. Sisteme yakında kartvizitleri tarayarak tanıma, e-postalar ve SMS’ler gönderme gibi yeni ve heyecan verici özellikler de eklenecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.