Bir kitap dikin ağacınız olsun (ya da onu yiyin!)

Yaşam

Gelişen teknoloji ve Y jenerasyonunun deneyime odaklanan tercihleri bir süredir gündelik hayatımızdaki birçok şeye etki ediyor. İnternet kullanım, alışveriş, yemek vb alışkanlıklarımız köklü değişikliklere sahne oluyor.

Değişime uğrayan alışkanlıklarımızdan birisi de kitaplar konusunda. E-kitapların yayıncılık sektöründe öne çıkmasıyla başlayan okuma alışkanlıklarımızdaki değişimler deneyime dayalı yenilikçi kitapların ortaya çıkmasıyla daha da girift bir hal alacak gibi görünüyor. Yayıncılık sektöründe deneyimi artırmayı hedefleyen yaratıcı bazı projeleri derledik.

Kitaplardan ağaçlara

Arajantin’deki FCB Buenos Aires ve Pequeño Editor yayınevleri çocuklara kitapların doğasını ve onların ağaçlardan yapıldığını öğretmek için bunu deneyimleyebilecekleri yaratıcı bir proje geliştirdi. Kitapçı vitrinlerinde toprağın içine gömülerek sergilenen “Tree Book Tree” çocuk kitapları yeni nesillerin deneyimlemeye olan tutkusunu sürdürülebilirliği öğretmek için kullanıyor. Jakaranda isimli ağacın tohumları ve asit oranı bulunmayan kağıtlarla, ekolojik mürekkep kullanılarak basılan kitapları okuduktan sonra toprağa gömüp bir ağaç olarak büyümesini sağlıyorsunuz.

Okuduktan sonra yiyebileceğiniz bir kitap

“Tek Gerçek Yemek Kitabı” (Das Echte und Einzige Kochbuch) adıyla satışa sunulan kitap büyük bir yayın firması için geliştirilen yaratıcı bir proje. Makarna hamurundan oluşan sayfalarındaki tarifi okuduktan sonra gerekli malzemeleri ekleyip fırına veriyorsunuz ve harika bir lazanya ziyafeti çekiyorsunuz. Proje kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunmayı planlıyor.

İçilebilir kitap

Bir kimya mühendisi tarafından dünyadaki su kıtlığına yönelik hazırlanan “Drinkable Book” zehirli ve pis suları arındırarak içilebilir hale getiren sayfalardan oluşuyor. Tamamı 10 yıl boyunca kullanılabilen kitabın her sayfası 30 gün boyunca yeterli oluyor.

Barbekü için gerekli olanlar sadece et ve bir kitap

Brezilya’daki barbekü ve mutfak ürünleri markası Tramontina’nın yaratıcı bir kampanyası olarak ortaya çıkan fikir kitabı deneyimle buluşturan başka bir proje. Kitap iyi bir barbekü keyfi için gerekli olan tüm malzemeleri içinde barındıran ve aynı zamanda rehber niteliği taşıyor.

Terahertz görüntüleme tekniği yeni ufuklar açabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Georgia Teknoloji Enstitüsü (Georgia Tech) araştırmacılarının birlikte sürdürdükleri çalışma sonucu kitapların kapaklarını açmadan okuyabilmek mümkün hale geliyor. Sistemde mikrodalga ile kızılötesi arasında bulunan bir elektromanyetik ışınım türü olarak terahertz ışınım (t-ışınları) kullanılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.