Türk kültür mirası dijital kütüphaneye aktarılıyor

Yaşam

Günümüzde tüm bilgilerin internette olduğunu düşünüyorsanız, yüzbinlerce kadar Türkçe bilginin hâlâ kağıtlara özgü olduklarıın öğrendiğinizde şaşıracaksınız demektir. Özellikle de milli mirasımızı oluşturan Türk el yazmalarını, görsel eserleri, eski gazeteleri ve taş plakları incelemek istediğinizde, yolunuz ister istemez kütüphaneye düşüyor.

En son kütüphane maceramı De Stij sanat akımına dair derin kavrayış edinebilmemi sağlayacak kitapların yalnızca Beyoğlu’ndaki SALT Galata’da bulunduğunu öğrenmem ile yaşamıştım. Günün sonunda istediklerimi almıştım fakat bilgi çağında yaşayan genç bir insan olarak, bilgi edinmek için çaba sarf etmek, yol gitmek ve hatta istediğim kitaplar için sıra beklemenin alışılmışın dışında bir his yarattığını söylemeden edemeyeceğim.

Benim araştırmam görece niş bir konuda olsa da; araştırma konusu milli miraslarımız olan insanların da kütüphanelere gitmeleri ve sıkı şekilde korunan el yazmalarını incelemek için prosedürlere uymaları gerekiyor. Aslına bakarsanız artık ‘gerekiyordu’ diyebiliriz çünkü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Samsung, Türk milli mirasının nadide eserlerini dijital kütüphaneye taşıdılar.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, projenin diğer yerli kütüphaneler tarafından da örnek alınması gerektiğini dile getiriyor. Bakanlığın desteği ile Türk kültür mirasının büyük bir bölümü 2023’e kadar dijital kütüphanelere taşınabilir.

Samsung Dijital Kütüphane üzerinden Ankara’daki Milli Kütüphane’nin arşivinde bulunan kıymetli eserlere ve güncel elektronik yayınlara dijital olarak erişmek mümkün. Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’ye gidenler, 500 bin dolar yatırım ile donatılan dijital araçlar üzerinden Dijital Kütüphane’ye ücretsiz olarak erişebilecekler. Dijital kütüphaneye dışarıdan erişim için ise Milli Kütüphane’ye cüzi bir ücret karşılığında üye olmak gerekiyor.

Milli Kütüphane içindeki Samsung Dijital Kütüphane ortamında 9 milyonu aşkın poza erişebilecek. Kütüphanenin arşivi ise oldukça zengin. Bilgisayarınız, tabletiniz veya akıllı telefonunuz üzerinden erişebileceğiniz yerli arşivin içerisinde barındırdıkları ise şöyle sıralanıyor:

 • Osmanlıca, Farsça, Arapça 27.000 cilt el yazması eserin tümü,
 • Osmanlı döneminden cumhuriyete harf devrimi öncesine ait gazeteler ve dergiler,
 • 1928’den itibaren yayınlanan süreli yayınlara ait milyonlarca sayfa gazete pozu,
 • Türk Ocağı Koleksiyonu’ndaki yayınlar,
 • Türk Kurtuluş Savaşını resmeden Selahattin Ömer Koleksiyonu,
 • Hayali Küçükali’ye ait deve ve manda derisine işlenmiş Hacivat Karagöz tasvirleri,
 • Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri ünlü ressamlara ait tablolar
 • Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemine ait haritalar
 • Notalar, pul koleksiyonları,
 • Afiş ve lobi afiş koleksiyonu,
 • 5 bini aşkın taş plak.

Olur da yolunuz Ankara’ya düşerse, Milli Kütüphane’nin giriş katında yer alan ve tamamen yenilenen 86 kişilik salonu ziyaret edin. Samsung marka tablet, dizüstü bilgisayar, kablosuz yazıcı, videowall ve ekranlardan oluşan teknolojik ürünlerle donatılan bu salondan yukarıdaki arşivi ücretsiz inceleyebilirsiniz.

Samsung’un kütüphaneler ile ilişkisini merak edenler için firmanın Oxford Üniversitesi’nin dünyaca ünlü kütüphanesini de dijital bir kütüphaneye taşıdığını hatırlatmakta fayda var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.