Twitter artık gerçekten 140 karakter

Yaşam

Twitter’ın diğer sosyal ağlardan ayrılmasını sağlayan 140 karakterlik ileti sınırı çoğu zaman eklemek istediğiniz resim, link ya da kullanıcı adlarıyla doluyor, dolayısıyla anlatmak istediklerimizi 140 karakterin de altına sınırlıyordu. Fakat bundan böyle 140 karakterin tamamı sizin kelimelerinize ait olacak. 

Sınırlar bazen insanları farklı yönlere, yaratıcılığa iter. İlk açıldığı günden bu yana mesajları 140 karakterle sınırlayan Twitter da bu özelliğiyle hem eleştirildi, hem de tercih edildi. Daha az şey söyleyerek daha fazlasını anlatmak önemli bir meziyettir ve Twitter da insanları hep bu yöne yöneltti. Sosyal ağların birbirlerinin özelliklerini kopyaladığı günümüzde Twitter bir nebze olsun farklılığını koruyabiliyorsa bu 140 karakter sayesinde olsa gerek.

Fakat günümüzde görsellik artık çok önemli ve sosyal ağlar kullanıcılara daha fazla fotoğraf, video ve canlı yayın göstermek için ellerinden geleni yapıyor. Tüm bunlar olurken Twitter ise paylaştığınız fotoğraf ya da videoyu bir link haline getirip 140 karakterden çalıyordu. Belki de kullanıcı rakamlarındaki artışın durmasıyla birlikte Twitter’ın duraklama dönemine girmesinin sebeplerinden biri de buydu.

Twitter nihayet bu duruma son veriyor. Bir süre önce fotoğraf, video, gif ve anket gibi içeriklerin linklerinin tweet’lerin karakter sayısından sayılmayacağını duyuran Twitter, bu güncellemeyi artık tüm kullanıcılarına sunmaya başladı. Bundan böyle bu içerikleri tweet’inize eklediğinizde 140 karakter kelimeleriniz için kalmaya devam edecek. Böylece istediklerinizi anlatırken daha fazla görsel içeriğe yer vermeniz de mümkün olabilecek. Twitter’ın nihai amacı da bu olsa gerek.

Twitter’ın eski günlerine dönmek için daha fazlasını yapması gerekiyor olabilir fakat bu gelişme de bizce olumlu yönde bir adım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.