Verimli Bir Çalışma Metodu: Pomodoro Tekniği

İyi Çalışanlar

Yapmanız gereken işler, yetiştirilmesi gereken sunumlar, katılmanız gereken toplantılar… Bütün bunları atlamadan, eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilmek için her işe belirli bir zaman ayırmak ya da ona bir “deadline” belirleyerek o süre içerisinde çalışmalarınızı bitirmeye uğraşmak oldukça stresli olabiliyor.

Tüm bu aktiviteleri sistematik olarak gerçekleştirmenizi ve zamanınızı daha iyi değerlendirmenizi sağlayacak bir yol var: Pomodoro Tekniği.

1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı İtalyan bir öğrencinin bulduğu ve günümüzde hala üzerine çalışmalar yapılan bu yöntemle ilgili oldukça fazla araştırma var.

Sizin için bu çalışma prensibini inceleyerek bazı derlemeler yaptık:

Pomodoro kelimesi, İtalyanca domates anlamına geliyor. Teknikteki zaman aralıklarını 25 dakika çalışma + 5 dakika mola şeklinde düzenleyen Cirillo, uzun tutulmayan zaman aralıkları arasında zihnin daha verimli çalıştığını düşünüyor.

Bir çalışma ve bir molanın toplamı olan 30 dakikalık süre 1 pomodoro, yani bir domates olarak adlandırılıyor. Her dört pomodoro’dan sonra ise 15-20 dakikalık uzun bir mola veriliyor.

Belirli bir zaman kısıtı verilerek, yalnızca bir işin yapılması ile kişinin konsantrasyonun en üst seviyede olması ve zihninin tek bir konuya bütün verimiyle odaklanması amaçlanıyor.

Çalışma sürelerini takip eden kısa mola dilimleri, kişinin başarısını hızlı bir şekille ödüllendirmesine sebep olduğu için bireysel motivasyonu artırıcı etki sağlar. Örneğin; kahve yapmak, tatlı yemek ya da sosyal medyada kısa bir gezinti yapmak.

Peki bu yöntem nasıl efektif bir şekilde uygulanır?

  • Yapmak istediğiniz uzun ve kısa vadeli işleri içeren bir aktivite envanteri hazırlayın.
  • Bu listedeki aktiviteler için bir öncelik sırası belirleyin.
  • Her gün çalışmaya başlamadan önce bu listeden öncelikli aktiviteleri seçin ve onları “yapılacaklar listesi”ne aktarın.
  • Aktivitenin tahmini gerçekleşme süresini pomodoro cinsinden belirleyin.
  • 25 dakikalık çalışma süresinin sonunda 5 dakikalık bir mola verin.
  • Mola süresince çalışmanız hakkında hiçbir şey düşünmeden farklı şeylerle ilgilenin, kendinizi ödüllendirin.
  • Gün sonunda yaptığınız çalışmaları ve sürelerini kaydettiğiniz bir sayfa hazırlayın. Aktivitelerinizin tahmini süresini ve gerçekleşme süresini pomodoro cinsinden yazarak karşılaştırın. Bu karşılaştırma sonucunda tahminlerinizi iyileştirmeye ve zamanınızı efektif kullanmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.