Verimliliğinizi Artıracak 5 Önemli İpucu

İyi Çalışanlar

Gün sonunda neden planladığınızdan daha az işi bitirebildiğinizi merak ediyorsanız, bu mevcut çalışma yönteminizden kaynaklanıyor olabilir. Planladığınız işleri bitirebilmek ve motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için ihtiyacınız olan ipuçlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Aynı Anda Tek Bir Çalışmaya Odaklanın


Verimlilik ve “eş zamanlı çalışabilme” kavramları sıklıkla karıştırılan konulardır. Yapacağınız işler dikkat gerektiriyorsa aynı anda iki konuya da odaklanmanız çok da mümkün değildir. Bu konuda “en iyi olanlar” bile bir çalışmadan diğerine çabuk geçişler yaparken aynı anda sadece bir çalışmaya odaklanabiliyor. Yapılan araştırmalar da aynı zaman diliminde birden fazla iş arasında geçiş yaparak çalışmanın verimliliği düşürdüğünü gösteriyor.

Sadelik Her Şeydir


Çalışmalarınızda başarıyı yakalamak için karmaşıklıktan basitliğe geçmeyi bilmelisiniz. Karmaşık düşüncelerinizden kurtulduğunuzda ve belirli bir noktaya odaklandığınızda yeni bir farkındalık ve motivasyon hissi kazanacaksınız. Birçok konuda harika olmaya çalışmayın. Çalıştığınız alanda ya da sorumlu olduğunuz işlerde, onları gerçekten ilerletebilecek birkaç şey hakkında uzmanlaşın.

Ne Zaman Verimli Olmadığınızı Bilin


Hepimizin gün içinde verimsiz olduğu zaman dilimleri var. Önemli olan; sizin bu zaman dilimlerinin farkında olmanızdır. Bu zamanları her gün tekrar ettiğiniz yapılması kolay işler ile değerlendirerek saptayabilirsiniz. Sonuçta bir makine değilsiniz ve bir konu üzerinde uzun süre çalışmak sizi sıkabilir. Yorgun hissetmeye başladığınızda ya da odaklanma sıkıntısı çekmeye başladığınızda çalışmaya bir ara verin. Biraz temiz hava, kısa bir yürüyüş ya da bir şeyler atıştırmak iyi gelebilir.

Verimli Olmadığınız Zamanları Avantaja Dönüştürün


Yolculuk yaparken ya da aktif olarak çalışmadığınız diğer zamanlarda tamamlayacağınız küçük işler, daha önemli işlere daha fazla zaman ayırmanızı sağlayacaktır. Haritadan gidilecek yere bakmak, e-posta’larınızı kontrol etmek, internet üzerinden alışveriş yapmak gibi.

Hedefinize Odaklanın


Mevcut durumlar veya duygularınız değil, sahip olduğunuz vizyon sizi yönlendirir. Odaklanmanızı ve yapacağınız işi ertelemenize olanak vermeyecek motivasyon kaynaklarınızı bulun. Onların sizinle uyumlu olduğundan emin olun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.