Workinton’da bir hackathonda İlk adımlarını atan akıllı baston WeWalk, mutlu sona ulaşmak üzere!

Yenilikçiler

Workinton’da Vestel – Zorlu ve YGA tarafından düzenlenen Engelsiz Hackathon’da ilk adımları atılan WeWalk projesi, Arıkovanı’nda başlattığı kitlesel fonlama kampanyasında ilk günde 120 bin TL’den fazla destek toplamayı başardı. Görme engelliler için geliştirilen dünyanın ilk akıllı bastonu olma iddiasındaki WeWalk eğer 200 bin TL’lik hedefini yakalayabilirse seri üretime geçecek.

Hackathonlar her zaman yeni fikirlerin doğabileceği en iyi ortamlardan biri olmuştur. Hackathonun ana teması, amacı ne olursa olsun kafasında fikirleri olan, bir şeyler geliştirmeye istekli insanlar bir araya geldiğinde ortaya güzel işler çıkma ihtimali çok yüksektir. 2016 yılında engelliler için geliştirilen projelerin bir araya geldiği Engelsiz Hackathon da bu alanda Türkiye’deki en değerli çalışmalardan biriydi. Hackathon sonucunda görme engelliler için çevredeki cisimleri tespit edebilen bir gözlük geliştiren ITC ekibi kazanan olarak ilan edilmişti.

WeWalk_engelsiz_hackathon

Hackathonun ardından ITC ekibi, organizatörlerden biri olan YGA ile birlikte çalışmalara devam etti ve akıllı gözlük projesi bir akıllı baston projesine evrildi. Sonrası ise Türkiye’nin en başarılı kitlesel fonlama projelerinden biri olmaya doğru uzanıyor.

wewalk_surec

Uzun bir geliştirme sürecinin ardından Mete A. Mordağ’ın endüstriyel tasarım alanındaki desteğiyle birlikte WeWalk projesi ilk prototipleri üretmeyi başardı. Ancak seri üretime geçerek bu ürünü daha karşılanabilir maliyetlerle üretmek için projenin maddi desteğe ihtiyacı vardı. Bu destek için de bir yatırımcı arayışı yerine kitlesel fonlamaya yani sizlerin karşısına çıkmaya karar verdiler.

Turkcell bünyesinde faaliyet gösteren kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda projesini yayımlayan WeWalk ekibi, ilk günde 200 bin TL’lik hedefin 120 binlik kısmını toplayarak çok umut verici bir başlangıca imza attı. Kampanyanın ikinci günü yani bugün de destek rakamı 180 bin TL’ye dayandı. Dolayısıyla hedef çok yakında hatta hedefin üzerine çıkılması da çok olası zira 58 gün daha destek aramaya devam edecekler.

WeWalk_engelsiz_hackathon_2

wewalk_ekip

Proje hedefine ulaştıktan sonra bile kampanyanın devam edecek olmasının özel anlamları var. Öncelikle daha fazla destek sayesinde daha fazla akıllı baston üretilebilir ve gelecekte maliyetlerin daha da düşmesi sağlanabilir. İkincisi ürüne daha uygun maliyetle sahip olabilme imkanı: ilk sipariş verenler %20 dolayında bir indirim elde ediyor. Üçüncü ve belki de en anlamlı olanı ise sizin bastona ihtiyacınız olmasa bile bir görme engelli kişi için satın alabilecek olmanız. WeWalk ekibi desteğinizle üretilen akıllı bastonun bir ihtiyaç sahibine ulaşması için size yardımcı olabilir.

WeWalk’a sağlanan her destek için Turkcell ve Vestel de ekstra %50 destek ekliyor. Proje tamamlandığında WeWalk’un fiyatı 699 TL dolayında olacak. İlk teslim tarihi ise Temmuz 2017 olarak açıklanmış durumda. Akıllı bastonun nasıl çalıştığına dair bilgileri aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz;

Projeye destek vermek için de bu linke tıklayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.