Workplace İle ekipler hiç olmadıkları kadar bağlı

BYB!, Yürüt

Kurumsal iletişimde e-postanın egemenliğini bitirmeye soyunan yazılım firmaları listesine artık resmen Facebook’u da ekleyebiliriz.

Dünyanın en popüler sosyal ağı, neredeyse herkesin aşina olduğu arayüzü ve dinamiklerini ekiplerin iletişimi için eklediği özellikler ile birleştirerek, Workplace by Facebook’u yarattı.

İki yıla yaklaşan bir beta sürecinde olan Workplace by Facebook, isteyen firmalar tarafından başvuru yapılarak denenebiliyor. Halihazırda Slack’e alternatif olarak Workplace’i kullanan firmaların sayısı ise 1000’i aşmış durumda.

Royal Bank of Scotland, 100 binden fazla çalışana sahip Danone ve Starbucks gibi dev şirketler Workplace kullanmaya başladıklarını duyururken; Fortune yakın gelecekte servisin aktif kullanıcı başına 1 ile 3 dolar arası bir ücretlendirme modelini benimseyeceğini belirtiyor.

connect_better@2x

Workplace, tasarımsal açıdan Facebook’un ikonik sosyal ağına bir hayli benziyor ve bundan yola çıkarak çalışanlar için kolay bir kullanım sunduğunu söylemek mümkün. Workplace her ne kadar birebir Facebook’a benzese de, çalışanların Workplace hesapları kişisel Facebook hesaplarıyla bağlantılı değil. İletişim için Workplace kullanan şirketler, yeni çalışanlarına hesap açarken, işten ayrılanların hesapları ise kapatılıyor.

Facebook’un haber akışı, Workplace’in de ana akış şemasını oluşturuyor. Şirketin ana tartışmaları buradan gerçekleştirilebilecekken; spesifik konular ve işler için özel gruplar oluşturulabiliyor. Öte yandan çalışanlar Messenger’ın özelleştirilmiş bir sürümü ile aralarında birebir veya grup olarak anlık iletişim de kurabiliyorlar.

Workplace, esasında Facebook içerisinde bir iletişim aracı olarak ortaya çıktı. Facebook çalışanları projelerine dair bilgi paylaşımını daha verimli hale getirmek için uzun süredir bugün firmalara beta olarak sunulan sistemin daha ilkel bir sürümünü kullanıyordu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.