Yurt dışından alışverişlerde vergi muafiyeti sınırı yükseliyor

Yaşam

Türkiye’de bulunamayan ya da çok fahiş fiyatlarla satılan ürünleri Amazon, eBay ve hatta Alibaba gibi siteler aracılığıyla yurt dışından sipariş edebilmek çağımızın en büyük lükslerinden biri olsa gerek.

Yurt dışından sorunsuz alışveriş yapmanın püf noktası ise gümrük yasalarına hakim olmak. Aslında bilmeniz gerekenler bir elin parmaklarını geçmez; hangi tarz ürünlerin ülkeye sokulmasının sakıncalı görüldüğü ve gümrük vergisinden muaf tutulmak için belirlenen fiyat sınırı nedir gibi.

Halihazırda yürürlükte olan gümrük yasasına göre, yurt dışından en fazla 75 euro değerinde alışveriş yaptığınızda gümrük vergisi ödemeniz gerekmiyor. Hazırlanan yeni gümrük yasası tasarısına dahil edilen bir madde bu sınırı yükseltecek ve “100 doların altında en iyi 10” listelerinin müdavimi olmaktan çıkmamızı sağlayacak.

Yasa tasarısı, yurt dışından alışverişlerde uygulanan vergi muafiyeti sınırını, 75 euro’dan 150 euro’ya çıkaracak. Tasarı 9 Aralık’ta son haline getirilecek ve meclisten geçtiği takdirde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Tasarının tüm maddelerini buradan inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.